Az egészséges táplálkozás és annak fontossága nem csak felnőttek számára kulcsfontosságú, hanem gyermekeink számára is. Különösen igaz ez akkor, ha gyermekeinket iskolai környezetben szeretnénk helyesen táplálni. A blogbejegyzés során megvizsgáljuk a „Gyermek táplálkozás” területét és annak fontos elemeit, valamint tippeket adunk arra vonatkozóan, hogy milyen „Egészséges uzsonnát” és „Diétás ebédet” kínálhatunk nekik. Nem feledkezünk meg a nap legfontosabb étkezéséről sem, a reggeliről. Hogy milyen lehetőségek vannak „Tápláló reggelik” elkészítése során? Erre is választ fogunk találni ebben a bejegyzésben. Tehát kövessen bennünket ebben az utazásban, ahogy feltárjuk az egész kérdést: Mit egyen a gyerek az iskolában?
A gyermek táplálkozás fontossága az iskolában
A gyermek táplálkozásának fontosságát az iskolában soha nem szabad alábecsülni. Az egészséges étkezés alapvető a gyermekek növekedése, fejlődése és tanulása szempontjából. Vajon tudtad-e, hogy a helyes étrend segít javítani a koncentrációt és az energiaellátást? Igen, ez teljesen igaz! A reggeli például kulcsfontosságú egy hosszú iskolai nap előtt, mert energiát biztosít a reggel folyamán.
Az egész napos tanulás során pedig elengedhetetlen néhány kis snack vagy ebéd elfogyasztása. Ez azért van így, mert amikor gyermekünk eszik, testének üzemanyagot adunk ahhoz, hogy képes legyen tanulni és koncentrálni. Ezen felül figyelnünk kell arra is, hogy mit eszik pontosan a gyerekünk – nem csak azt kell néznünk ,hogy eleget eszik-e.
Az egészséges ételek nagyon pozitív hatással vannak: növelik az immunrendszer működését és csökkentik az olyan betegségek kockázatát mint például elhízás vagy cukorbetegség. Sőt mi több! Az egészséges étkezést követő gyerekek általában jobban teljesítenek az iskolai teszteken.
Éppen emiatt szerintem minden szülőnek figyelembe kellene vennie ezt mikor gondolkodnak rajta „Mit egyen a gyerekem?” Nem csak egy falat valami sokkal inkább akkor jön ki igazán jól az ebéd ha tápanyagokban gazdag és finom fogás kerül otthonról kidobozolva (vagy bárhol máshonnan) először melegített majd utána friss levegőn elfogyasztott tányérjukra.
De természetesen emlékezz rá: Mindig cselekedj mértékkel! Nem jó túlzásba vinni semmit sem még ha arról beszélünk hogy mit egyen a csemeténk.
Iskolai étkezés – mire kell figyelni
Iskolai étkezés – mire kell figyelni? Ez egy nagyon fontos kérdés, amit minden szülőnek észben kell tartania. Az iskola nem csak a tanulás helye, hanem az is, ahol gyermekeink napjuk jelentős részét töltik el és ezért kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk arra, mit eszik ott a gyermek.
Elsődlegesen azt javasolnám mindenkinek, hogy nézze meg az iskolai menüt. Nem szabad elfeledkeznünk róla, hogy a gyerekeknek napi ötször kell enniük: reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora. Az iskolában adott ételek minősége és mennyisége tehát kulcsfontosságú lehet a gyerek egész napos teljesítményében.
Aztán ott van még az allergiák kérdése is. Ha tudunk róla, hogy gyermekünknek van bármilyen allergiája vagy étel intoleranciája – mint például tej-, tojás- vagy gluténérzékenység -, akkor biztosan szeretnénk kerülni ezeket az ételeket. Ebben az esetben jó lenne előre tájékoztatni az iskolát erről.
De mi van akkor ha túl sok cukorral kínálják őket? A feldolgozott élelmiszerekkel teli étrend nem teszi jót sem nekik sem pedig mi szülöknél okozhat felesleges stresszt… Könnyű úgy gondolni „Óh hagyjam már őt élvezni” de vajon tényleg jó ötlet e annyi cukrot adni neki?
Végül pedig figyelembe kell venni azt is, hogy gyermekeink aktívabbak lesznek egy teljes napon át tartó tanulás után ha jól táplálkoznak délelőtt és ebédidőben. Egy kiegyensúlyozott diétából nyert energia segít majd abban,hogy jobban koncentráljanak és aktívabbak legyenek.
Összegezve tehát: Tartsuk szemmel mit kapnak enni gyermekeink az iskolában! Figyeljünk oda arra mit eszik majd otthonra hazaérve! Készítsünk egészséges uzsonnát neki! Legyen követelményünk a minőségi alapanyagokból készült ételek iránt! És persze ne feledkezzük meg arról se,hogy korlátozzuk hány cukros italt ihatnak naponta!
Egészséges uzsonna ötletek a tanulóknak
Az egészséges uzsonna nemcsak a gyerekek testi fejlődését támogatja, de az agyi funkciókat is segíti. A tanulóknak napi ötszöri étkezést javasolnak a szakértők, ezért nagyon fontos, hogy mit teszel a gyermeked uzsonnás dobozába. Vajon milyen finomságok kerülhetnek bele?
Nem kell hosszan gondolkodni rajta: egyik legjobb választás lehet a friss zöldség és gyümölcs. Ezek könnyen emészthetőek, tele vannak vitaminokkal és rosttal, ami jótékonyan hat az emésztésre. Ráadásul mindez elérhető bármelyik helyi piacon vagy szupermarketben – ez azt jelenti, hogy mindig tudsz változatosan feldobni az uzsonnát.
A második jó ötlet az egész kiőrlésű termékek. Például teljes kiőrlésű kenyér vagy zabpelyhes sütemények jó alternatívák lehetnek a hagyományos péksüteményekkel szemben. Nem csak laktatóbbak és táplálóbbak, de segítik a stabil vércukorszint fenntartását is.
És mit szólnál némi proteinhez? Egy darab sajt vagy egy marék mandula remek választás lehet ebbe az irányba. Az előbbi kalciumban gazdag – ami fontos a csontok fejlődése szempontjából -, utóbbiban pedig rengeteg hasznos zsiradék található.
Persze mindezen ételeket ne felejtsük el megbolondítani néhány finom ízzel! Mi lenne például ha belecsempészünk egy-egy szelet házi készítésű lekvárba mártott almát? Vagy mi van akkor, ha mellé adunk néhány aszalt gyümölcsöt? Így biztosan nem lesz unalmas az uzsonna!
Mindenkinek ajánlom tehát: legyen kreatív! Gondold át jól mit eszik majd a gyereked napközben! Ha figyelembe vesszed ezeket az ötleteket – na meg persze hallgatsz rájuk – garantáltan mindenki elégedett lesz veled… még te magad is!
Diétás ebéd – hogyan készítsünk finom és egészséges ételeket
A diétás ebéd – egy olyan téma, amit sokszor felvetnek a szülők, mikor arról van szó, hogy mit egyen a gyerek az iskolában. Sokan gondolják úgy, hogy ezt nehéz megoldani, hiszen általában az egészséges ételek nem annyira finomak. De vajon tényleg így van-e? Szerintem nem! Ha kicsit kreatívabbak vagyunk a konyhában, akkor könnyedén elkészíthetünk olyan fogásokat is, amik egészségesek és finomak is egyben.
Gondoljunk csak bele: milyen jó lenne, ha minden nap tudnánk adni valami igazán tápláló és ízletes ételt a gyerekeknek ebédre? Nem kellene aggódni amiatt, hogy nem eszik meg az ebédet az iskolában. És még azt sem kellene folyton hallgatniuk a panaszokat arról, hogy unalmas vagy rosszízű az étel. Persze ehhez elengedhetetlen némi alapvető tudás és tapasztalat a diétás ételekről.
Nagyszerű alapanyag lehet például a csirkemell – sovány hús, nagyon sokféleképpen elkészíthető. Mit szólnál például egy csirkepástétomhoz zöldségkrémleves mellé? Vagy mi lenne ha grillcsirkét dobnál össze salátával? A lényeg itt mindig az legyen, hogy változatos legyen az étrend és tartalmazzon minél több friss zöldséget és gyümölcsöt.
De ne feledjük el azt sem: bármit is készítünk otthon a gyereknek ebédre – legyen szó diétás vagy normális étrendről –a legfontosabb mindig a szeretettel való elkészítés. Mert ugye te is érzed azt a pluszt abban az ételben amit szeretteink készítenek neked?!
Emlékszem: amikor anyukám először megtanított főzni… Akkor mondtam magamban: igen! Én biztosra veszem, hogy sikerül majd megtalálni azt az arany közepet ami képes ötvözni az egészséges tápanyagbevitelt és élvezeti faktort!
És te hogyan látod ezt? Van már bevált recepted erre?
Tápláló reggelik, hogy erővel induljon a nap
Valaki azt mondta nekem egyszer, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Szerintem ez abszolút igaz, főleg ha gyerekekről beszélünk. Azért van erre szükség, mert egy tápláló reggeli segít abban, hogy erős és energikus maradjon az egész nap. De mi is az a tápláló reggeli? Csupán néhány példa: zabpehely gyümölcsökkel és diófélékkel, teljes kiőrlésű kenyér avokádóval és tojással vagy akár egy tál friss gyümölcssaláta joghurttal.
Ezekben az ételekben rengeteg vitamint és ásványi anyagot találnak a gyermekek, amire szükségük van ahhoz, hogy jól teljesítsenek az iskolában. Plusz pont, hogy mindegyik nagyon finom! És nem csak így van ez – vannak más lehetőségek is! Mi lenne például egy banános palacsintával mézzel? Vagy egy adag magas fehérjetartalmú túróval és bogyós gyümölcsökkel? Ezek mind olyan ételek, amelyek biztosítják a szükséges energiát ahhoz, hogy a gyerekek képesek legyenek koncentrálni órákon át.
Azt hiszem sokszor elfelejtjük mennyire fontos ez. Gondolom mindenki emlékszik arra amikor még mi voltunk diákok… Milyen nehéz volt figyelni délután három órakor matekon az utolsó leckét úgy hogy már semmi erőnk nem maradt? Emlékem szerint elég nehéz volt… Hogy miért? Mert nem volt elég energiaforrásunk hozzá.
Így tehát következő alkalommal amikor arra gondolsz mit adj a gyerekednek reggelire gondold végig; valami olyat kell választani ami tartalmazza azt az energiát amire napi teendőinek ellátása során szüksége lesz… Azt hiszem ezzel mindannyian egyet tudunk érteni ugye?
Következő bejegyzésünkben tovább folytatjuk ezt a témát és megvizsgáljuk mik lehetnek ideális tízóraik vagy ebéd menük iskolásoknak.
Hogyan motiváljuk gyermekünket az egészségesebb étkezésre
Nem könnyű feladat gyermeket motiválni egészségesebb étkezésre. Szerintem a legfontosabb, hogy példát mutassunk nekik, hiszen a gyerekek hajlamosak utánozni a felnőtteket. De mit tehetünk akkor, ha mi magunk is küzdünk az egészséges étrend kialakításával? No, nem ám hagyni kellene abba a küzdelmet! Hiszen az emberek többsége tisztában van vele, hogy milyen fontos az egészség megőrzése.
Egy olyan világban élünk, ahol minden tele van cukorral és mesterséges adalékanyagokkal. A gyerekek pedig imádják ezeket az ételeket. Éppen ezért nehéz őket rávenni arra, hogy zöldséget vagy teljes kiőrlésű kenyeret egyenek.
Mindig is azt gondoltam, hogy a kulcs az oktatásban rejlik; tanítsuk meg őket arról, hogyan hatnak bizonyos ételek a testükre. Szemléltessük példán keresztül: mikor sok cukrot eszik – rosszul érzi magát; ha viszont egészségesen táplálkozik – energikus és boldog lesz.
Tehát hogyan is kezdjük el ezt az „oktatást”? Hát persze játékosan! Készítsünk otthon finom smoothie-kat és közben beszéljük meg mi mindent tettünk bele és miért jók ezek szervezetüknek. Vagy tervezzünk együtt heti menüt; bevonva őket döntéseinkbe fejlesztjük önbecsülésüket és így talán önmaguktól is választani fogják majd az egészségesebb opciókat.
A lényeg itt végül is nem más, mint megtalálni azt a stratégiát amely legjobban működik nálunk otthon. Mindenkinek más módszer válik be ebben a kérdésben csak kitartóan kell próbálkoznia velük!
A szülők szerepe a gyerek iskolai táplálkozásában
A szülők szerepe a gyerek iskolai táplálkozásában kritikus jelentőségű, és ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ugye te is érzed azt néha, hogy milyen lenne, ha mindig ott lehetsz a gyermeked mellett az iskolában az ebédszünet alatt? Persze tudjuk jól, hogy ez nem megvalósítható álom. De mégis mit tehetsz annak érdekében, hogy a csemetéd egészségesen növekedjen és fejlődjön?
Először is fontos tudatosítani benne a táplálkozási választások jelentőségét. Igen, márpedig neked mint szülőnek nagy befolyásod van erre! Nem feltétlenül kell minden nap házi készítésű ebédet csomagolnod neki – bár ez sem rossz ötlet -, hanem sokkal inkább arra biztatnod a gyermekedet, hogy ő maga váljon tudatossá étkezése során. Vajon mekkora öröm lehet annak láttán, amikor a lurkónk választ egy almát egy dobozos üdítő helyett?
Az egészséges étkezési modellek bemutatása pedig már otthon kezdődik – igen ám de itt sincs könnyű dolgod! Mert ugyan ki akarja megvívni minden este azt a harcot a zöldségfogyasztásért? Viszont gondolj csak bele: te vagy az első példaképük. Lehet-e szebb feladat annál mint pozitív irányba formálni szeretteink egészség-tudatos viselkedését?
A legfontosabb talán mégis az empatia és türelem. Felfoghatnánk úgy is mintha mi magunk járnánk vissza az iskolapadba – hiszen hatalmas feszültség tolja előre azt a kérdést minden nap: Mit egyen ma délutánra? És valóban nehézy úgy dönteni erről anélkül, hogy figyelembe vennénk saját belső hangunkat – ami persze mindenkinél más és más.
Szóval kedves Szülök! Az igazi trükk itt talán abban rejlik partnernek tekinteni gyermekeinket ebben az utazásban; segíteni őket abban felfedezni és meghallgatni saját testük jeleit; odafigyelni rájuk; támogatni őket ebben az izgalmas „Mit egyen ma?” kalandban.
Az iskolai menza jelentősége a napi étrendben
Az iskolai menza nem csupán egy hely, ahol a gyerekek ebédet kapnak. Sokkal több annál! A menza jelentősége az étkezési szokások kialakításában óriási. Gondoljunk csak bele, mennyire fontos a napi étrendben, hogy változatos és egészséges ételek kerüljenek a tányérunkra! Az iskolai menzákon pedig pont ez történik: minden nap más-más ízvilágú, tápanyagban gazdag ételeket kínálnak.
Azt gondoltad már valaha, hogy milyen lehet egy gyereknek minden nap ugyanazt enni? Unalmas lenne, igaz? Éppen ezért olyan fontos az iskolai menza szerepe. Ott minden nap új ízekkel találkozhatsz és megismerheted azokat az ételeket is, amelyeket otthon talán sosem főznének neked.
De nem csak erről van szó! Azt tudtátok-e például, hogy sokszor az iskolai menzákon készülnek el először az adott ország hagyományos fogásai? Így nemcsak finomabbnál-finomabb ételeket tanulhatsz meg szeretni itt – ami persze önmagában nagyon jó dolog -, hanem még a saját kultúrádat is jobban megismerheted!
És végül de nem utolsó sorban ott van még a közösség ereje! Mert ugye ki ne emlékezne arra a kellemes hangulatra, amikor barátainkkal beszélgetve falatozzuk el kedvenc ebédünket?
Szóval jól látható tehát: Az iskolai menza jelentősége hatalmas – mind táplálkozási szempontból nézve mind pedig azt illetően hogy megtanítsa nekünk milyen sokfélék lehetünk mi magyarok akár csak étkezőasztalnál ülve .
Tippek és trükkök az iskolai dobozos ebédhez
Mi is lehetne jobb, mint egy finom és egészséges dobozos ebéd az iskolában? A gyerekek imádják a változatosságot, így érdemes különféle ételeket becsempészni a dobozaikba. Itt vannak például néhány tippek és trükkök, amelyek segíthetnek ebben!
Először is ott van az örök klasszikus: a szendvics. De ki mondta, hogy unalmasnak kell lennie? Próbáljunk meg variálni a feltéteket – például avokádót, csirkehúst vagy egy kis hummust tehetünk rá. Egy másik jó ötlet az előkészített falatkák használata. Gondolok itt például zöldségdarabokra (répa, uborka), sajt- vagy sonkaszeletekre. Ezek könnyen elfogyasztatóak és telis tele vannak tápanyagokkal.
Aztán ott van még a leveses opció is! Igen, helyesen hallottad – levest is vihetsz magaddal az ebédre! A húslevesek remek alternatívát jelentenek: laktatóak és jól tartósodnak termoszban. Vagy miért ne kísérleteznénk gazpachóval nyár közepén? Hűsítő és egészséges!
Megjegyezném azt is, hogy nem csak arról van szó, hogy mit teszel bele a gyereked dobozába – hanem hogyan teszed bele. Nem gondoltál még arra,hogy mennyire fontos lehet a prezentálás? A gyerekek sokkal nyitottabbak lesznek új ételek kipróbálására, ha vonzóan néz ki nekik.
Végül pedig ne feledkezzünk meg az ivásról sem! Fontos megbizonyosodni róla,hogy mindig legyen valami innivalójuk,a víztől kezdve akár 100% gyümölcsléig terjedő skálán.
Összegezve tehát,a dobozos ebéd elkészítésekor rengeteg módon tudunk változatosabbá tenni azt,nem beszélve arról,hogy ezáltal biztosítani tudjuk gyermekeink számára a kellő energiabevitelt tanulmányaihoz.Ne féljetek tehát bátran próbálni,valamint tapasztalni újdonságokat,mert hiszen ki tudja,melyik fog majd igazán beválni?!
Hogyan építsünk fel egy heti menüt gyermekünknek
Szembe kell néznünk a tényekkel: egy kisgyermeknek nem mindig egyszerű heti menüt tervezni. Persze, a legtöbb szülő szeretne változatos és tápanyagban gazdag étrendet biztosítani a csemetéjének, de az élet valósága sokszor közbeszól. Az időhiány, az ötletek hiánya vagy akár maga a gyermek válogatós természete is nehezítheti ezt a feladatot. De vajon hogyan építsünk fel egy heti menüt gyermekünknek?
Először is fontos tisztázni azt, hogy minden gyerek más és más ízléssel rendelkezik. Ami az egyik gyereknek finom, az egy másiknak esetleg nem jön be. Aztán ott van még az ételallergia kérdése is – ha például gluténérzékeny vagy tejallergiás a kicsi, akkor ezekre mindenképpen oda kell figyelnünk! Tehát először is beszélgetnünk kell arról hogy milyen ételt szeret és melyiket nem.
A következő lépésben belemerülhetünk abba a folyamatba, amit menütervezésnek hívunk. Elsősorban olyan receptekre koncentráljunk, amelyek táplálóak és egészséges alapanyagokból készülnek – ráadásul könnyű őket elkészíteni és melegen tartani (főleg ha ebédboxba kerül!). Jó példa erre lehet egy lencseleves vagy csirkepástétom szendvics reggelire/meg uzsonnára.
De mi van akkor, ha nincs időnk minden nap friss ételeket főzni? Nos, itt jön képbe az úgynevezett „meal prep”, vagyis előzetes ételkészítés: vasárnap délután el tudjuk készíteni több napi adagot mondjuk spenótlevest vagy bolognai spagetti szósszal – ami persze csak akkor lehetséges opció ha befogadják otthon!
Ebben persze nagyon fontos lenne megértetni velük hogy miért jó ez nekik saját maguknak! Mert ugye ki szereti azt mikor „csak” muszájból eszik meg valamit… Vagy ti mit gondoltok errõl?
Az „Iskolai étkezés” és a „Gyermek táplálkozás” kiemelten fontos tényezők minden diák életében. Az „Egészséges uzsonna”, a „Diétás ebéd”, valamint a „Tápláló reggelik” segítenek abban, hogy a gyerekek egész nap energikusak és figyelmesek maradjanak. Minden iskolának és szülőnek egyaránt nagy felelőssége van abban, hogy egészséges étrendet biztosítson a gyerekeknek. A megfelelő tápanyagbevitel nem csak fizikailag erősíti őket, hanem hozzájárul mentális fejlődésükhöz is. Emellett pedig segít kialakítani egészséges étkezési szokásaikat, amelyek végigkísérik őket felnőttkorukba is.