Mindannyian tudjuk, hogy az egészséges táplálkozás kulcsfontosságú szerepet játszik életünkben, de sokszor úgy érezzük, hogy ez túlságosan megterhelheti pénztárcánkat. Megpróbálunk viszont rávilágítani arra, hogyan lehet „egészséges vásárlást” végezni anélkül, hogy csődbe mennénk. Beszélgetünk majd az „olcsó táplálkozásról”, és bemutatunk néhány trükköt az „étel beszerzéshez”, amelyekkel nem csak egészségesebb leszel, hanem még spórolhatsz is! A „pénztárcabarát egészség” és az „olcsó diéta” nem állnak olyan messze egymástól – kövess minket ebben a bevezetőben ahhoz képest könnyen elérhető célok felé!
Tippek az egészséges vásárláshoz kevés pénzből
Az egészséges vásárlás nem feltétlenül jelent nagy kiadást, sőt! Sokszor csak egy kis odafigyelést és tervezést igényel a részedről. De hogyan kezdjünk hozzá? Nos, az első tippem erre: legyen listád! Biztosan ismered azt a helyzetet, mikor csak „ugrasz be” a boltba pár dologért, de véletlenül megakad a szemed valamin és már megtörténik a baj… Ezért mindig legyen nálad bevásárlólista! Így könnyebben ellenállhatsz az impulzusvásárlásnak és sokkal tudatosabban költekezel.
De mi van akkor, ha mégsem találod meg az egészséges ételeket annyiért, amennyit szeretnél rászánni? Ilyenkor jöhet képbe a második tipp: nézz szét több boltban is! Az ár-összehasonlító oldalakon gyorsan informálódhatsz arról, hol érdemes beszerezned az alapanyagokat. Lehet, hogy egy kicsit több időt vesz igénybe ez a folyamat, de hidd el: megtérül!
Ami pedig nagyon fontos lehet ebben az összefüggésben: válaszd ki okosan mely termékek esetén ragaszkodsz a bio vagy prémium minőséghez! Valahol el kell fogadnunk azt is, hogy bizonyos termékek esetén jobb befektetni egy picivel több pénzt. Például friss zöldségek és gyümölcsök esetén minden bizonnyal megéri beruházni abba pluszpénzt.
És végül ne felejtsük el azt sem: használjuk fel maradékainkat! Csak mert egy zellerdarab már nem úgy néz ki mint új korában attól még ugyanúgy finom leves alap lehet belőle. A lényeg azon túl van rajta hogy kinézik – ízesíti-e ételünket? Ha igen akkor ott van nekünk extra ingrediensünk!
Remélhetőleg ezekkel tippekkel előrébb jutottunk abban hogy hogyan lehet olcsón egészségesen táplálkoznunk. Hát nem csoda ha ennyire belemelegedtem ebbe hiszen elkészíteni majd elfogyasztani saját magam által kreált egészséges fogást… na nincs ennél jobb érzés!
Olcsó táplálkozás: a legegyszerűbb trükkök
A saját tapasztalataimból merítve, mindig is kihívás volt számomra az egészséges étkezés és a pénztárcabarát vásárlás egyensúlyának megtalálása. De hidd el, ez nem lehetetlen küldetés! A legfőbb titok? Az olcsó táplálkozás: a legegyszerűbb trükkök használata. Igen, jól hallottad! Nem kell minden alkalommal méregdrága bio termékekkel feltöltened a kosarad ahhoz, hogy egészségesen étkezz.
Először is fontos tudni, hogy mindig érdemes szezonális zöldségeket és gyümölcsöket venni. Ezek frissek, tele vitaminokkal és általában olcsóbbak is. Miért fizetnél többet valamiért ami nem is friss? Másodszor pedig ne feledd: nagy tételben való vásárlás sokat spórolhat neked. Szem előtt tartva persze azt is, hogy csak annyit vegyünk amennyi elfogy mielőtt megromlana.
A fagyasztott zöldség és gyümölcs szintén jó választás lehet ha arra gondolsz hogyan spórolhatsz még többet anélkül hogy feláldoznád az egészségedet vagy az ízeket. Sokan tévesen hiszik azt ,hogy ezek kevésbé egészségesek mint a friss változatuk de valójában gyakran még több vitamint tartalmaznak mert közvetlenül az aratást követően kerülnek feldolgozásra.
Végül pedig ott van még egy nagyon fontos dolog amit mindenkinek meg kellene tanulnia: hogyan készítsünk otthon ebédet magunknak ahelyett ,hogy menzára vagy étterembe mennénk.Egy picit időbe telik ugyan de cserébe rengeteg pénzt takaríthatsz meg vele.
Remélhetőleg ezekkel a tippekkel könnyebb lesz összeegyeztetheted az olcsóság és az egészségesség fogalmait majd nemsokára te is profivá válsz ebben!
Étel beszerzés: hogyan kerüljük el a drága élelmiszereket
Étel beszerzés: hogyan kerüljük el a drága élelmiszereket? Egy olyan kérdés, amire mindnyájunknak megvan a saját válasza. Összegezzük azokat a módszereket, melyekkel egészségesen és olcsón tudunk vásárolni!
Az első szabály, hogy soha ne menjünk éhesen vásárolni! Biztosan veletek is előfordult már, hogy beugrottatok egy gyors bevásárlásra az ebédidőben és hirtelen minden finomnak tűnt. A csomagolt sonkák, a friss péksütemények illata… Mind-mind arra csábítanak bennünket, hogy többet vegyünk belőlük. Nos, ezek általában a legdrágább termékek közé tartoznak!
A második szabály pedig az alapos tervezés és listaírás. Ha előre megtervezzük mit szeretnénk főzni a héten, akkor könnyebben össze tudjuk állítani azt a listát ami csak és kizárólag azokból az alapanyagokból áll majd amikre valóban szükségünk van.
De vajon miért jó még listaírni? Mert így nem csak pénzt takarítunk meg hanem időt is! Nem kell nap mint nap rohangálni a boltba apróságokért hanem egy heti menütervvel pontosan tudhatod mit mikor eszel.
A harmadik trükköm pedig nem más mint az évszakhoz igazodó zöldség-gyümölcs vásárlása. Gondolkoztál már rajta mennyivel olcsóbb szezonálisan venni zöldséget vagy gyümölcsöt? Az almát őszi-téli hónapokban sokkal jobb áron kapjuk meg mint nyár közepén.
Ezek mellett persze rengeteg más módszer is van arra hogy spórolhassunk: nagyobb mennyiségben való beszerzéseknél kérhetünk kedvezményt; néhol még házhoz is szállítást biztosítanak ha bizonyos összeget költünk el. És persze ott van még a piacra járás lehetősége is – itt frissebb zöldségeket és gyümölcsöket találhatunk sokszor kedvezőbb áron mint egy nagyobb szupermarketben.
Számomra mindez remek játék – néha persze nehézségekbe ütközik ember de ki ne szeretné ha egészségesebben élhetne kevesebb pénzből! És te? Mit gondolsz erről?
Hogyan válasszuk ki a legolcsóbb, mégis egészséges ételeket
Az élet egyik nagy kérdése, hogy hogyan vásároljunk egészségesen, mégis a pénztárcánkat kímélve. Sokszor hallottam már emberektől azt az állítást, hogy az egészséges étrend túl drága, de vajon tényleg így van-e? Hiszen nem csak a bio boltok polcairól válogathatunk magas minőségű élelmiszereket! Szerintem az egész a helyes stratégiáról szól.
Gondoljunk csak bele, mennyi olyan élelmiszer létezik a mindennapi boltokban is, amelyek olcsók és egészségesek is egyben! A zöldségek és gyümölcsök például remek példák erre. Ráadásul ha szezonálisan vásárolunk ezekből, még többet spórolhatunk! Ugye milyen könnyűnek hangzik?
A húsok esetében pedig előszeretettel nyúlok a csirkemellhez vagy pulykahúshoz. Ezek ugyanis jóval olcsóbbak marhahúsnál vagy bárányhúsnál, ráadásul kevesebb zsírt tartalmaznak.
Sose feledkezzünk meg a hüvelyesekről sem! A babot, lencsét vagy csicseriborsót rengetegféleképpen fel lehet használni ételkészítés során. Jól laktatnak és tápanyagban gazdagok – mindezt alacsony áron!
Aki szereti a halat, annak ajánlanám figyelmébe a tonhal konzervet: gazdag omega-3-ban és fehérjében is és nem mellesleg közkedvelt alapja sok változatos receptnek.
És persze ne feledkezzünk meg az örök kedvenc rizsről sem! Ez talán az egyik legolcsóbb alapanyag, amit csak találkozhatsz és olyan sokféleképpen elkészítheted!
Látod tehát nem kell mélyen a zsebünkbe nyúlni ahhoz hogy egészségesebben éljünk. Csak egy kis odafigyelést igényel ez az egész folyamat – de hiszem azt hogy mindenki számára elérhető cél maradjon az egészségesebb étkezés.
Pénztárcabarát egészség: olcsó és tápláló receptek
Szóval van egy szuper tippem a pénztárcabarát egészséges étkezéshez: olcsó és tápláló receptek! Sokan azt gondolják, hogy az egészséges étkezés mindig drága mulatság, de szeretném megmutatni, hogy ez korántsem így van. Az alapanyagok helyes választása hatalmas különbséget tehet mind a költségvetésben, mind a kalória bevitelben.
Például fogalmazzunk meg egy hétköznapi menüt. Milyen lenne egy szelet teljes kiőrlésű kenyér friss zöldségekkel és avokádóval reggelire? Nem csak finom, de rostban gazdag is, ami segít jóllakottnak érezni magunkat délelőtt. Ebédre pedig mit szólnánk egy adag quinoás csirkesalátához? A quinoa remek fehérjeforrás és nem utolsósorban igen jól laktat.
És mi lenne ha vacsorára valami könnyedet ennénk? Egy nagy adag görög salátát feta sajttal? Egyszerű elkészíteni és tele van vitaminnal. Talán már észrevették, hogy mindezek az ételek nem kerülnek sokba, mégis táplálóak és egészségesek.
Az ötlet itt abban rejlik, hogy olyan alapanyagokat választunk, melyek nemcsak olcsók, hanem táplálkozási szempontból is kiválóak. Nem kell feltétlenül bio boltban vásárolnunk vagy drágább termékeket választanunk ahhoz, hogy egészségesebben étkezzünk. Fontos tudni azt is: néha vannak olyan helyzetek amikor jobb több pénzt költeni bizonyos termékre – például friss gyümölcsre vagy zöldségre -, hiszen ezek adják a testünknek a legtöbb hasznos anyagot. De általánosságban véve fontos megtartani ezt az arányt: olcsón vásárolni majd egészségünkre fordítani azt a megtakarított pénzt.
Lényeg tehát az egészben: ha okosan költünk és jól válogatunk az alapanyagainkból akkor nem lesz nehéz dolgunk sem a főzést illetően sem pedig annál hogy betartsuk a napi kalória beviteli kereteinket!
A helyi piacok szerepe az olcsó és egészséges étkezésben
A helyi piacok szerepe az olcsó és egészséges étkezésben valóban megkérdőjelezhetetlen. Gondoltál már arra, hogy mennyivel kedvezőbb áron juthatsz hozzá minőségi alapanyagokhoz a városi szupermarketek előre csomagolt termékei helyett? A friss zöldség, gyümölcs vagy a helyi gazdák által nevelt húsok nemcsak finomabbak, de táplálóbbak is. Ráadásul ezeknek a termékeknek az ára sokszor alacsonyabb, mint a nagyobb láncokban kapható hasonló termékeké.
De vajon miért is olyan fontos ez? Azért, mert az egészségünk érdekében mindenkinek törekednie kellene arra, hogy minél több friss és természetes élelmiszert fogyasszon. És itt jön képbe a helyi piacok szerepe! Ahol közvetlenül a termelőktől vásárolhatsz, így biztos lehetsz benne, hogy mit eszel és honnan származik.
Tegyük fel például azt az esetet, amikor megkívánod a paradicsomsalátát. Nincs annál jobb érzés, mint ha tudod: minden egyes falatnyit te válogattad össze gondosan! Nem beszélve arról sem, hogy milyen jólesik tudni: támogatod ezzel a helyi gazdálkodást és közösséget. Plusz pont pedig – de ezt biztosan Te is tapasztaltad már -, hogy nincs annyi hulladék sem!
Szóval legközelebb ne feledkezz meg róla: menj el egy helyi piacra! Hiszen nem csak pénzt spórolhatsz meg vele hosszú távon – ami manapság igen fontos -, hanem még az egész napod is sikeresebb lehet ettől kezdve! Mert ki ne szeretne úgy indulni reggelente otthonról; frissen facsart narancslével és némi házi készítésű zsemlye mellett?
Látva tehát mindent összevetve; igenis van létjogosultsága annak gondolatnak: „Vedd magadnak azt ami olcsón van és mégis jó!” Márpedig ilyen formán élvezheted ki igazán ennek előnyeit!
Évszaknak megfelelő zöldség- és gyümölcsbevásárlás tippek
Azt hiszem, mindannyian egyetértünk abban, hogy a zöldség- és gyümölcsbevásárlás nem egyszerű feladat. Melyik az éppen szezonális? Milyen ízűek most a gránátalmák? Az üzletekben sokszor nehéz találni friss termést, ráadásul az áruk is elég magas tud lenni. De van néhány tippem arra vonatkozóan, hogyan vásároljunk zöldségeket és gyümölcsöt az évszaknak megfelelően.
Először is fontos odafigyelni az adott évszakra. A nyár a bogyós gyümölcsök ideje – eper, málna, ribizli -, de ilyenkor igazán zamatosak a paradicsomok és paprikák is. Télre már inkább almákat, körteféléket válasszon. Ebből következik a második tippem: vegye figyelembe azt is, milyen időjárás volt az utóbbi hetekben! Ha sok eső esett, akkor például a cseresznye nem lesz olyan édes.
Harmadsorban pedig ne feledkezzünk meg arról sem: mindenhol lehet jó minőségű természetes zöldséget-gyümölcsöt találni! Nem szükséges feltétlenül bioboltba menni vagy drágán venni őstermelőktől; ha jól kiválasztjuk mikor mennyit veszünk belőle akkor még spórolhatunk is vele.
Tudtátok például hogy egy nagyobb mennyiségű olcsóbb alma tökéletes alapanyaga lehet egy finom hétvégi almás pitének? Vagy hogy ki ne dobjuk azt a karfiolt ami már kezd túlérett lenni hanem inkább fogyassza el hamarabb krémlevest formajaban?
Szóval összegezzük: legyen figyelemmel az aktuális idényre és időjárásra; keressen helyben termelt zöldségeket-gyümölcsöket; tervezzen előre és használja fel okosan amit vett! És persze mindig legyen nyitott újdonságokra – ki tudja mi lesz majd kedvenc?
Olcsó diéta: hogyan tartsuk be költségvetést anélkül, hogy feladnánk az egészséget
Biztosan sokan gondolják úgy, hogy az egészséges táplálkozás egyenlő a magas költségekkel. Azonban van néhány trükk és tipp, amely segíthet abban, hogy a szűkös pénztárcánkat is megóvjuk anélkül, hogy fel kellene adnunk az egészséges életmódot. Ez az olcsó diéta esete: hogyan tartsuk be a költségvetést anélkül, hogy feladnánk az egészséget?
Először is fontos tudni, hogy nem minden jó minőségű étel drága. Sok esetben előfordulhat például, hogy friss zöldségeket és gyümölcsöket vásárolunk helyi piacokon sokkal kedvezőbb áron mint a nagy áruházakban.
A szezonalitást sem szabad figyelmen kívül hagyni. Nyilvánvalóan olcsóbb lesz télen almát vagy narancsot enni mint eperrel reggelizni – hiszen utóbbit importálni kell -, de ha nyár van akkor pedig viszont fordítva! Kinek ne lenne könnyebb így tartani magát egy diétához?
Nem csak azt kell figyelembe vennünk milyen alapanyagokat használunk hanem azt is hogyan fogyasztjuk el ezeket. A csomagolt instant ételeknél mindig drágább lesz ugyanazt megvenni mint ha otthon elkészítenénk még akkor is ha több időbe telik míg elkészítjük.
Ezenfelül fontos emlékeznünk arra is hatalmasat spórolhatunk ha előre tervezünk és nagyobb mennyiségben készítünk el ételt majd lefagyasztani azt kisebb adagokba osztva majd mikor nincs időnk vagy energiánk főzőcskezni csak elő kell vennünk a mélyhűtőből és már ehetjük is!
Szinte biztos vagyok benne te sem gondoltad volna igaz? Hogy lehet ilyen könnyedén tartani magamat egy költségvetéshez ugyanakkor mégis egészségesen étkezem? Ha pedig már itt tartunk miért ne lépnék tovább? Miért ne kezdhetnének bele ebbe most rögtön?!
A nagyobb csomagok jelentős megtakarítást eredményezhetnek
Azt gondoltad már valaha, hogy a nagyobb csomagok jelentős megtakarítást eredményezhetnek? Talán furcsán hangzik először, de engedd meg, hogy elmagyarázzam ezt kicsit részletesebben. Amikor bevásárlásra megyünk és egészséges ételeket szeretnénk venni, gyakran úgy döntünk, hogy a kisebb csomagolású termékeket választjuk. Azonban ha jobban belegondolsz, az igazság az, hogy a nagyobb csomagok hosszú távon sokkal gazdaságosabbak.
Gondold csak végig! Ha például egy kilós rizst veszel meg és azt hasonlítod össze fél kilós rizzsel – ami általában drágább fejenként -, akkor láthatod majd a különbséget. A nagyobb csomagok ára ugyan magasabb lehet kezdetben, de ha figyelembe veszed azt is,hogy mennyivel tovább tartanak (ami miatt ritkábban kell újabbat venned), rá fogsz jönni: ezekkel spórolhatsz!
Ezen felül ne felejtsük el azt sem, hogy amikor nagyobb mennyiséget vásárolunk egyszerre, kevesebb hulladékot is termelünk. Ez nemcsak pénzt takarít meg számunkra, hanem segíti a fenntarthatóságot és védi a Földünket is. Vegyük például az alma esetét: ha zsákban veszed őket helyettük egyenként válogatva őket műanyag zacskóba rakni – nemcsak olcsóbb lesz hosszútávon ,de még kevesebb hulladékot is termelsz.
Szóval miért ne próbálnálkoznál ezzel? Ne félj beruházni néha egy-egy nagyobb csomagra vagy zsákra! Nem csak te jársz jól vele anyagi szempontból hosszú távon nézve – hiszen több maradhat a pénztárcádban -, de még a bolygónkat is óvhatod vele egy picit.
Hogyan használjuk ki a leárazásokat az egészseges étrend fenntartása érdekében
A leárazások kihasználása az egészséges étrend fenntartása érdekében igazi kihívásnak tűnhet, de biztosíthatom, hogy nem csak megvalósítható, hanem a pénztárcánknak is kedvez. Gondoljunk csak bele! Ki ne szeretne jó minőségű, tápláló alapanyagokat venni a lehető legkedvezőbb áron?
Nézzük meg először, hogyan tudjuk elérni ezt a célt. A legfontosabb szabály talán az, hogy mindig legyünk naprakészek és figyeljük az akciókat! Egyes üzletek rendszeresen leárazzák például a friss zöldségeket és gyümölcsöket mielőtt túlságosan megérnének. Ilyenkor szuper áron juthatunk hozzá bio paradicsomhoz vagy almához. Ha ezeket még időben elfogyasztjuk vagy feldolgozzuk (például lefagyasztjuk), nem kell attól tartanunk, hogy elvesztegetnénk őket.
Emellett sokszor nagyobb mennyiség vásárlása esetén is jelentős összeget spórolhatunk. Például a csirke mellfilét vagy a sovány túrót gyakran olcsóbban adják kilónként ha több csomagot veszünk egyszerre. Természetesen itt arra kell figyelnünk, hogy csak olyan termékkel tegyük ezt amit képesek vagyunk elhasználni mielőtt meghibásodna.
De mi van akkor ha egy termék le van árazva mert hamarosan lejár a szavatosság? Nos itt már gondolkodni kell egy kicsit. Azonban ha belegondolsz: Vajon tényleg annyi lenne az egészseges étrend fenntartásának költsége mint amennyire gondoltad?
Egy dologban biztos lehet: ha okosan használja ki az üzletben kínált ajánlatokat és promóciókat mindenki képes lesz gazdaságosan de egészségesen táplálkozni.
Mindenkinek joga van hozzáférni az egészséges táplálkozáshoz, függetlenül a pénztárcájától. Az „Egészséges vásárlás” nem feltétlenül jelent magas költségeket – sok esetben csak tudatos döntésekre és néhány okos trükre van szükség. A „Pénztárcabarát egészség” elérése érdekében keressünk helyi termelőket, válasszunk olcsóbb alapanyagokat és tervezzük meg előre az „Étel beszerzés”-ünket. Ne feledjük, hogy az „Olcsó diéta” is lehet ízletes és változatos, ha kreatívak vagyunk a konyhában. Végül pedig ne felejtsük el, hogy az egészségünkbe való befektetés mindig megtérül – hiszen minél jobban érezzük magunkat fizikailag, annál inkább élvezhetjük az élet minden pillanatát!