Mindent megtudhatsz az egészséges, diétás édességekről, amelyekkel nem csak a szádat, de testedet is kényeztetheted. Egyensúlyban tartva az élvezet és az egészség mérlegét – ezért kell tudnunk többet a diétás süteményekről. Nem kell lemondanod az ízekről és finomságokról, ha úgy döntöttél, hogy odafigyelsz magadra. Megmutatom neked, hogyan lehet cukormentes édességeket készíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnél az íznél. Az alacsony kalóriás édességek között sok olyan nassolnivalót találhatsz, amelyek fitneszed segítik és támogatják fogyókúrád sikerességét. Izgalmas utazás vár ránk ebben a színes és ízekben gazdag világban!
Áttekintés az egészséges édességekről és előnyeikről
Egyre több ember kezdi felfedezni az egészséges édességek világát. Meglepő, ugye? De tényleg lehetséges finomakat enni anélkül, hogy attól félnünk kellene, hogy hizlalnak vagy egészségtelenek. Az általam kipróbált és kedvencnek tartott egészséges édességekről szeretnék most pár szót ejteni.
Az egyik legjobb dolog ezekben az édességekben, hogy nemcsak ízletesek, hanem táplálóak is! Például a csokoládétól sokan tartanak, pedig a minőségi étcsokoládék tele vannak antioxidánssal és jó hatásuk van a szervezetünkre. Ráadásul rengeteg olyan recept létezik már, amivel könnyedén elkészíthetjük otthon a saját magunk készítette étcsokinkat.
Vagy ott vannak például a gyümölcsös desszertek! Gondoltad volna, hogy egy jól megválasztott gyümölccsel igazi ízbomba süteményt lehet alkotni? És mindezt cukor nélkül! A természetes gyümölcscukor ugyanis remek alternatívát jelenthet azok számára is akik diétázni próbálnak vagy csak egyszerűen kerülni szeretnék a felesleges kalóriabevitelt.
És mi lenne ha meglepném azt mondva: lehetne beszélni az olajos magvakról is mint egészségesebb desszertalternatíváról? Hiszen ezek nagyon jól telítenek és gazdagok Omega-3 zsírsavban ami igen fontos ahhoz,hogy szervezetünk zökkenőmentesen működjön.
Van tehát választék bőven és mindezek mellett még élvezhetjük is őket anélkül,hogy rosszul éreznénk magunkat utánuk. Nem csoda hát,hogy egyre népszerűbbek az egészségesebb alternatívák!
Mindenki tudja persze,hogy nem létezik varázslatos megoldás,a változáshoz idő,kísérletezgetés és kitartás kell de úgy gondolom mindenkinek jár egy kis öröm evés közben,nem igaz?
Diétás sütemények bemutatása, kalóriatartalommal
A diétás sütemények világa elképesztően változatos és izgalmas. Talán sokan azt gondolják, hogy a diétázás szigorú korlátokat jelent az étrendben, de ez nem feltétlenül igaz. A diétás édességek között is akadnak olyan finomságok, amelyek kalóriatartalma alacsony, mégis mennyei ízekkel csábítanak.
A legfontosabb dolog a mértékletesség és a tudatos választás. Például, ha valaki egy villámgyors desszertre vágyik, próbáljon meg zabpelyhes muffint készíteni cukor helyett édesítőszerrel vagy gyümölcspürével. Egy adag ilyen muffin kalóriatartalma csak kb. 150 kcal! És mi lenne jobb egy hosszú nap után egy kis édes kényeztetésnél?
Vagy vegyük például a proteines brownie-t. Nemcsak magas fehérjetartalmú és alacsony szénhidráttartalmú edzés utáni snack lehet, de egy egyszerű vasárnap délutáni nassolnivaló is lehet anélkül, hogy bűntudatot kellene érezni emiatt. Az átlagos kalória tartalom itt nagyjából 200 kcal/adag – ez sem rossz ugye?
És mit szólnál ahhoz ha mondom neked van olyan torta ami nem csak isteni finom de még teljes mértékben cukormentes is? Igen jól hallottad! A cukormentes túrótorta remek alternatívát nyújt mindenkinek aki szeretné elkerülni a felesleges kalóriabevitelt.
Szem előtt kell tartani persze azt is hogy bizonyos összetevőket cserélünk le másra mint például az asztali cukrot stívia-ra vagy eritrit-re esetleg xilit-re viszont ezzel már jelentősen csökkennek az extra bevitt kalóriák mennyisége.
Összegezve tehát: igenis létezik olyan világ ahol az egészséges táplálkozáshoz nem kell lemondaniuk az embereknek az édességről! Mert ki mondta volna hogy diétázva nem ehetünk süteményt?
Cukormentes édességek készítése lépésről-lépésre
A cukormentes édességek készítése egyszerűbb, mint gondolnád! Annyi lehetőség van a kezünkben, hogy szinte végtelen variációban tudunk alkotni. A lényeg, hogy olyan alapanyagokat válasszunk, amelyek nem tartalmaznak cukrot és mégis édes ízt kölcsönöznek az ételnek. Tudtad például, hogy a datolya remek természetes édesítő? Nézzük meg lépésről-lépésre!
Az első dolog mindig az alapanyagok beszerzése. Nem kell bonyolult dolgokra gondolni: mandula vagy más dióféle, zabpehely vagy teljes kiőrlésű liszt, gyümölcsök – ezek nagyon jól fogják adni az alapot. Cserélhetjük is őket ízlés szerint.
A következő lépés a tényleges készítés. Ha például brownie-t szeretnénk sütni cukormentesen, akkor aprítsuk fel finomra a diót (vagy használjunk diólisztet), adjuk hozzá a zabpelyhet és egy csipet sót. Ezután jöhetnek az „édességadó” összetevők: egy-két evőkanál kakaópor és némi datolyaszirup vagy méz.
Majd ha mindezekkel elkészültünk csak kell megsütni azt! Ne feledkezz meg arról sem, hogy minden sütirecept idő- és hőmérsékletfüggvénye is eltérhet attól függően mit sütünk pontosan és milyen formát szeretnénk elérni.
Végül pedig már csak ki kell várnod míg lehűl – ami persze sokkal nehezebb feladat lesz mint gondoltad volna! Vagy te is olyan ember vagy akinek nehézséget okoz ellenállni frissen sült sütemény illatának?
Egy próbát mindenképp megér ez az egyszerű recept amit most veletek osztottam meg! És emlékezz rá: A legfontosabb trükkje ennek az egésznek nem más mint kitartás és kísérletező kedv . Mit szólnál ahhoz ha legközelebb saját magad által kreált recepttel lepnéd meg barátaidat egy csodás estén?
Hidd el nekem , nincsen annál nagyobb boldogság mint mikor látod barátaid arcán azt a mosolyt amiért ezen az estén te dobtad össze valami fantasztikusat anélkül ,hogy bárki is rá kellett volna mondania : „Igen de…ez biztos tele van cukorral!”. Mert hiszem azt , hogy mindenki képes erre ! Te is !
Alacsony kalóriás édesség receptek kezdőknek
Kezdeni a diétát mindig nagy kihívás. De még ennél is nehezebb lehet megállni, hogy ne nassoljunk édességet napközben. Szerencsére egyre több alacsony kalóriás édesség receptet találhatunk, amelyek kezdőknek is könnyen elkészíthetőek. Ilyenkor jön képbe az egészséges sütés! Gondolkoztatok már azon, hogyan lehetne egyszerűbben és gyorsabban elkészíteni a kedvenc finomságokat? Ott tartasz most, ahogy én pár hónapja?
A válasz egyszerű: nézzünk utána néhány jó receptnek! Az internet tele van olyan remek ötletekkel, melyek segítségével bármilyen desszertet elkészíthetsz alacsony kalória tartalommal. Az első lépéseknél fontos tudnod, hogy nem kell feltétlenül ragaszkodni a megszokott hozzávalókhoz. Például használhatunk mézet vagy steviát cukor helyett – így máris csökkenthetjük az ételeink kalóriaértékét.
És mit szólnál egy finom banánkenyérhez reggelire? A banán természetesen édesít és óriási előnye, hogy magas rosttartalmúak is ezáltal jobban laktatóak lesznek az ilyen típusú sütemények. Vagy próbáltad már a zabpehely muffint almával és fahéjjal? Nagyon kellemes meglepetést okoznak majd ezek a változtatások!
Amit viszont mindenféleképpen tartsunk szem előtt: bár ezek az opciók egészségesebb alternatívák lehetnek a hagyományos desszertjeinkkel szemben, mégsem eshetünk túlzásba velük sem – hiszen ugyanúgy tartalmaznak kalóriát (még ha kevesebbet is). A titok kulcsa tehát mindig: mértékletesség!
Fogyókúrás nassolnivalók ötletei a hétköznapokra
Szóval, Fogyókúrás nassolnivalók ötletei a hétköznapokra? Hát, nem könnyű feladat, főleg ha valaki édesszájú, mint én. Ugye te is olyan vagy? Mindenki tudja, hogy a diéta közepette a legnehezebb dolog ellenállni az édességnek és a csipegetnivalónak. De van megoldás! Nagyon sok egészséges és finom nassolnivalót lehet készíteni otthon is.
Az egyik nagy kedvencem például az almás-csirkemell saláta. Csak néhány alapanyagra van szükség hozzá: alma, csirkemell, joghurt és egy kis só. Aztán jöhetnek az extra ízesítők: méz (de csak kevés!), bazsalikom vagy akár málnaecet. Eddig hallottál már erről? Ha igen, akkor biztosan tetszik neked is ez az ötlet.
Ha viszont inkább valami roppanósra vágysz zacskós chips helyett válaszd a sütőben sült zöldségeket! Szelj karikákra répát vagy cukkinut (a céklát is mindenkinek ajánlom), locsold meg olívaolajjal és szórd meg kedvenc fűszereiddel – paprika porral vagy curryvel – aztán dugd be a sütőbe pár percre.
Vagy mi lenne ha próbálnál ki újfajta dolgokat? Mert ugye milyen unalmas mindig csak ugyanazokat enni! Próbáltad már pl. a datolya golyókat? Ezek tele vannak energiával anélkül hogy túl sok kalória lenne bennük – ráadásul pillanatok alatt elkészítheted őket.
A lényeg tehát az maradt; bármit ehetsz napközben amit csak szeretnél – de okosan! Néha persze belefér egy-egy keksz stb., de igyekezz minél több friss gyümölcsöt és zöldséget enni – hiszen ezek nemcsak finomak hanem egészségesek is!
És te mit eszel napközben ha rám tör az éhség?
Táplálkozási tanácsok: hogyan válasszunk diétás édességet?
Bevallom, én is szeretem az édességeket. Ki ne szeretné? De amikor diétán vagyunk, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy még a legcsábítóbb csokoládé szeleteknek és cukrozott kekszeknek is lehet helyük az étrendünkben. A trükk abban rejlik, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt.
Tehát hogyan válasszunk diétás édességet? Nos, először is mindig olvassuk el a címkéket! Lehet, hogy unalmasnak tűnik, de ez valójában kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy tudatosan választani tudjunk. Keressük az alacsony cukortartalmú vagy cukormentes termékeket – de vigyázat! néha ezek pótolhatják a cukrot mesterséges édesítőszerekkel, ami nem feltétlenül egészségesebb alternatíva.
Másodszor: próbálkozzunk nyers desszertekkel! Az avokádóból készült csokoládémousse vagy a datolyából és dióból készült energiagolyók nagyszerű alternatívák lehetnek. És ha már itt tartunk: miért ne kísérleteznénk otthon saját receptjeinkkel? Ez jó módja annak, hogy teljes mértékben kontrollálni tudjuk az összetevők mennyiségét és minőségét.
Végül pedig ne feledkezzünk meg arról sem, hogy minél sokszínűbbek az alapanyagaink (azaz többféle gyümölcsöt és magot használunk), annál változatosabb lesz az ásványi anyag- és vitamintartalmuk. Tehát jöhetnek a bogyós gyümölcsök (mint például a málna vagy az eper) és magas rosttartalmú magvak (mint például a chia vagy lenmag).
Az egészséges táplálkozás nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk minden ínyencségről – csak okosan kell választanunk! Miért ne élvezhetnénk ugyanazokat az ízeket anélkül, hogy bűntudatot éreznénk utána?
Hogyan helyettesítsük a cukrot diétás süteményeinkben?
Azt hiszem, mindannyian tudjuk, milyen nehéz lehet a cukor nélküli élet. Mintha az egész világunk összeomlana, amikor azt mondják nekünk: „Nincs több cukor!” De vajon ez valóban így van-e? Szerencsére nem! Ma már rengeteg alternatíva létezik a hagyományos cukor helyettesítésére diétás süteményeinkben.
Az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt természetes édesítőszer a méz. Nemcsak hogy sokkal egészségesebb alternatívát kínál a hagyományos fehér cukornál, de finomabbá is teszi az ételeket. A méz fogyasztása számos előnnyel jár – javítja az emésztést, erősíti az immunrendszert és jótékony hatású a bőrre is.
Egy másik jó alternatíva lehet az agave szirup vagy stevia. Az agave szirupot gyakran használják vegan receptekben mint természetes édesítőt, mivel magas fruktóztartalma miatt kevesebb kalória mellett nagyobb édességet biztosít. A steviáról pedig talán már hallottak: ez egy természetes növényi alapú édesítőszer, ami akár 200-szor is édesebb lehet mint a sima asztali cukor!
Tudtad például azt, hogy néhányan datolyát vagy banánt használnak süteményeikben? Ezeket gyümölcsszinten gondolhatod hozzáadott cukorként – teljesen természetesen megédesítve sütijeidet anélkül, hogy ténylegesen adnál hozzá kristálycukrot.
De mit szólnál ahhoz ha azt mondanám neked hogy még a csokoládéd sem kell feltétlenül tele legyen cukorral? Rengeteg cég készít ma már nyers vagy étcsokoládét olyan természetes édesítőszerekkel mint például kókuszvirág-cukorból nyert szirup.
Szóval láthatod te is: csak rajtad múlik hogyan helyettesíted le a cukrot diétás süteményeidben! Miért ragaszkodnánk ugyanahhoz régi rosszaszághoz amit mindenki más csinál ha könnyedén változtathatunk ezen? Tehát merj kilépni megszokott kereteidből és próbálkozz új dolgokkal!
Az alacsony kalóriás nasik kiválasztása és fogyasztása
Az alacsony kalóriás nasik kiválasztása és fogyasztása egyszerűnek tűnhet, de valójában nem mindig az. Sajnos a piacon rengeteg olyan termék található, ami elsőre egészségesnek tűnik, viszont ha jobban megvizsgáljuk a címkét, hamar rájövünk, hogy sokkal több kalóriát tartalmaznak, mint azt elsőre gondolnánk. Néha úgy érezheted magadat mintha egy igazi bűntényi helyszín szakértője lennél!
Az alacsony kalória érték fontos tényező lehet a diétázók számára – de vajon mennyire ismered a termékek valós tápértékét? Itt jön képbe az aprólékos címkeolvasás! A jó hír azonban az, hogy napjainkban már rengeteg finom és egészséges snacket találni.
Említhetnék példaként néhány olyan nassolni valót is amit nyugodt szívvel ajánlhatok. Ott van például a natúr popcorn: kevés olajjal készül és remek rostforrást jelent. A gyümölcsök ugyancsak nagyszerű választást jelentenek: egy alma vagy narancs nem csak finom és laktató, hanem vitaminokban is gazdag forrás.
Mégis ki mondta volna el neked először ezt? Ki beszél erről? Talán senki sem hangsúlyozza eléggé milyen fontos tudatosabbnak lenni önmagunkkal kapcsolatba még akkor is ha „csupán” rágcsálnivalóról beszélünk!
De mi van akkor ha édesszájúnak vallod magad? Nos itt sem kell kétségbe esned! Ma már létezik cukormentes csoki vagy protein szelet ami segít leküzdeni az édesség iránti sóvárgást anélkül hogy megbontanák a diétát.
Tehát legközelebb mikor bevásárlás közben keressük kedvenc nassolni valónkat figyelembe kell vennünk nem csak azt hogy finom-e hanem azt is mit rejtenek magukban ezek az ínycsiklandó csomagolások! Valójában mi van benne ugye!?
A legjobb fogyókúrás nassolnivaló tippek edzős napokra
Szóval, a legjobb fogyókúrás nassolnivaló tippek edzős napokra? Nos, tudjuk mennyire fontos az egészséges étkezés és a megfelelő testmozgás kombinációja. De mi van akkor, ha hirtelen ránk tör a nassolhatnék? Elárulom nektek a titkomat: mindig tartok magamnál pár egészséges alternatívát.
Az első tippem almával kapcsolatos. Igen, egy sima alma! Tökéletes választás lehet edzés utánra vagy közben is. Gazdag rostban és vízben, ami segít teltségérzetet kelteni anélkül, hogy túl sok kalóriát vinnénk be vele. Ráadásul remekül frissít is!
A másik nagy kedvencem az olajos magvak. Dióféléket és mandulát szoktam viselni magammal egy kis zacskóban. Ezek az apróságok tömve vannak fehérjével és jó zsírokkal – pont amire az izmainknak szükségük van egy erősítő edzés után.
Ha édesre vágyunk, bátran dobjunk össze otthon egy adag zabpelyhet gyümölcsökkel vagy csoki proteinporral – mindezt persze mértékkel! Ez a kombináció nem csak finom lesz, de táplálékot is biztosít az izmainknak.
És mit szólnátok egy kis görög joghurthoz? Kiváló forrása a fehérjének és probiotikusnak is – így nem csak laktató lesz, de jót tesz emésztésünknek is!
Végül pedig ott van még a hummusz ropogtatva répával vagy uborkával.. hmm finom!
Emlékezzetek arra fiúk-lányok: Fogyasztani kell ahhoz hogy karcsúsodhassunk – csak okosan tegyük ezt! Ne tiltsuk meg magunktól semmit teljesen drasztikusan; helyette keressünk egészsegesebb alternativákra – hiszen ezért szeretünk olyan sok diétás édesség recepttel variálni ugye?
Tehát következő alkalommal amikor elindultok edzeni ne feledjetek némi egyszerűen elkészíthető snack-et belerakni sporttáskátokba!
Vendégbejegyzés: dietetikus ajánlja ezeket az egészséges édességeket
Szóval, te is azok közé tartozol, akik szeretnének egészségesebben étkezni, de nem tudnak lemondani az édességekről? Hidd el, nem vagy egyedül! Én is pont így voltam ezzel. Aztán találkoztam egy dietetikussal, aki beavatott néhány trükkbe és most megosztom veletek is ezeket a tippeket.
Elsősorban arra hívta fel a figyelmemet, hogy az egészséges édességek nem csak azt jelentik, hogy cseréljük le a csokoládét gyümölcsre. Bár ez természetesen egy jó kezdeti lépés lehet. Sokkal inkább arról van szó, hogy olyan alapanyagokat válasszunk magunknak, amelyek gazdagok rostban és lassú felszívódású szénhidrátban.
Például ajánlotta nekem az almafajták közül a Granny Smith almát. Ez ugyanis kevésbé édes mint például a Golden vagy Red Delicious fajták és több benne a rost is. Emellett javasolta még kipróbálni valamilyen magvas szeletet vagy aszalt gyümölcsöket is mint például datolyát vagy szilvát.
De mi van akkor ha már nagyon hiányzik egy igazi csoki? Nos itt sem kell kétségbe esni! Az étcsoki remek alternatíva lehet ilyenkor. Természetesen itt fontos figyelnünk arra is milyen minőségű csokit választunk: kerüljük el az olcsóbb változatokat melyek tele vannak adalékanyagokkal!
És ami talán még ennél is fontosabb: tanuld meg élvezni minden falatot! Nem kell teljesen lemondani róluk csak mert diétázol. Inkább próbálj meg tudatosabban bánni velük és jobb döntéseket hozni!
Minden nap tanulhatunk valami újat – higgye el nekem – még ha diétás édességekről van szó!
A diétás édességek kiváló választást jelentenek mindazok számára, akik egészségesebb életmódot szeretnének folytatni vagy fogyni szeretnének. Az „egészséges édességek”, mint például a „diétás sütemények”, lehetővé teszik számunkra, hogy élvezzük az ízletes nassolnivalókat anélkül, hogy le kellene mondanunk a finom desszertekről. A „cukormentes édességek” és az „alacsony kalóriás édességek” segítenek abban, hogy kontroll alatt tartsuk a bevitt kalória mennyiségét anélkül, hogy el kellene hagynunk azt, amit szeretünk. Végül is a legfontosabb dolog annak megértése, hogy létezik alternatíva a hagyományos cukros nasikhoz képest: ezek a fogyókúrás nassolnivalók ugyanolyan finomak lehetnek és sokkal egészségesebbek is!