A mindennapi életünk részeként számtalan alkalommal találkozunk ezekkel az italokkal, de vajon tudjuk-e pontosan, hogyan hatnak ránk? Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a kávé és tea hatásait és hátrányait, valamint megvizsgáljuk az egészséges italok világát.
A kávé hatásai nem csupán a kellemes ízével és frissítő aromával vonzzák fogyasztóit; annak köszönhetően is népszerű, hogy élénkítő hatása van. Belemerülünk ennek hátterébe is: megtudhatja majd például azt is, hogy milyen formákban fejt ki jótékony vagy éppen ártalmas hatást a koffein testünkre.
Ezzel szemben a tein tartalmú italokról – mint például zöld vagy fekete tea – sokan gondolnák elsőre azt, hogy kevésbé izgalmasak. Pedig tévednek! Az igazság az, hogy rengeteg olyan tulajdonság rejlik bennük – legyen szó antioxidánsokról vagy gyulladás-csökkentő vegyületekről –, amelyek fontos szerepet töltenek be a szervezetünk egészségének megőrzésében.
Kövessen minket ebben az izgalmas útban, ahogy feltárjuk a kávé és tea titkait, hogy segítsünk Önnek jobban megérteni ezeket az érdekes italokat és hatásaikat a testünkre.
A kávé és tea története
A kávé és tea története igazán izgalmas és érdekes. Gondoltátok volna, hogy ezek a növények már több ezer éve jelen vannak az emberi kultúrában? Kezdjük azzal, hogy mindkét ital eredetileg Ázsiából származik: a kávé Etiópiából, míg a tea Kínából. Az első írásos emlékek szerint a kínai császárnő Shen Nung fedezte fel a teát i.e. 2737-ben, amikor véletlenül egy levele belehullott az ivóvízébe. És mi van a kávéval? Nos, ennek felfedezése is legendás.
Az etióp pásztorok vettek észre először valamikor Kr.e., hogy kecskéik jobban teljesítettek, ha megették bizonyos bokrok piros bogyóit. Így aztán próbálkoztak elkezdtek eltüzelni, majd forró vízzel leönteni őket – így született meg az első fekete arany!
Egészen elképesztő módon mindkét ital terjedése Európába hosszadalmas volt és tele akadályokkal járt. A teát csak 16-17. században kezdték el fogyasztani Nyugat-Európában; először Hollandiában, majd az angol udvarban. A kávé története hasonlóan érdekes: miután a 15. században eljutott az Oszmán Birodalomba, onnan terjedt el Európába a 16-17. században.
Az is érdekes, hogy mindkét ital hatása a szervezetre máig vitatott téma. Egyes kutatások szerint a koffeinnek köszönhetően javulhat az emberi koncentráció és teljesítmény; mások szerint viszont túlzott fogyasztása egészségügyi problémákhoz vezethet. Ugyanezen okból bizonyos országok népeinek hagyományai között szerepel a tea vagy kávé tiltása is.
Vajon te melyik oldalon állsz ebben a kérdésben? Szerinted csak mértékkel kellene élvezni ezeket az italokat, vagy inkább teljes mértékben mellőznünk kellene őket? Egy dolog biztos: egy jó beszélgetéshez vagy reggelihez nincs is jobb társaságuknál!
Kávé hatásai a szervezetre
A kávé hatásai a szervezetre igazán érdekesek, hiszen sokan szeretjük ezt az italt elsősorban a kellemes íze és élénkítő hatása miatt. De vajon milyen egyéb pozitív vagy negatív következményei lehetnek a testünkre nézve? Nos, elárulom nektek! Egyik nap például több csésze kávét is megittam, és azt tapasztaltam, hogy sokkal könnyebben tudtam koncentrálni és gyorsabban végeztem a feladataimmal. Ez nem véletlen, ugyanis a koffein serkenti az agyi aktivitást és javítja a fókuszt.
Viszont nem árt óvatosnak lenni: túlzott kávéfogyasztás esetén előfordulhatnak mellékhatások is! Például ha este még iszunk egy erős feketét (ugye ki ne tette volna már), akkor aligha fogunk éjszaka jól aludni. A koffein ugyanis blokkolja az agyban lévő adenozin receptorokat, amelyek normál esetben hozzájárulnak ahhoz, hogy álmosság érzése kerüljön ránk estefelé.
Nagyon fontos megemlíteni azt is, hogy bár sokak számára nagyszerű segítség lehet a reggeli rosszkedv legyőzésében, a kávé mégsem szabad túlzásba vinni, mert lehetnek negatív hatásai is. Hosszú távon például megterhelő lehet a szív- és érrendszerre, mivel növelheti a vérnyomást és fokozhatja az érelmeszesedés kockázatát is.
Aztán ott van még egy másik dolog: sokan cukorral vagy tejjel isszák a kávét, ami nem feltétlenül segíti elő az egészséges étrendet. Persze ez teljesen egyénfüggő, de ha valaki próbál odafigyelni arra, hogy kevesebb kalóriát vigyen be a testébe, akkor talán érdemes elgondolkodnia azon, hogy hogyan tudja csökkenteni ezen összetevők mennyiségét.
Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy mindenkinek magának kell megtalálnia azt a mértéket – hiszen nem mindegyikünknek ugyanolyan hatással van -, amitől jól érzi magát és képes úgy élvezni ezt az italt anélkül, hogy bűntudata lenne miatta. Tehát legközelebb mikor kortyolsz egy finom forró kávét gondolj arra is milyen hatást gyakorol rád!
Tea előnyei az egészségre nézve
Először is, tudtátok-e, hogy a tea tele van antioxidánsokkal? Ezek az anyagok segítenek a szervezetünkben található szabad gyökök elleni küzdelemben, melyek különféle betegségekhez vezethetnek. Ráadásul a tea fogyasztása hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez is! Ez pedig azt jelenti, hogy kevésbé leszünk fogékonyak a megfázásra vagy más fertőző betegségekre.
A tea jótékony hatása nem áll meg itt: biztosan hallottátok már azt is, hogy segít az emésztésben. Egy jó bögre teával könnyebben megszabadulhatunk a kellemetlen puffadástól és emésztési problémáktól. Aki rendszeresen fogyaszt teát – legyen az zöld-, feketetea vagy gyümölcstea -, annak bizonyára feltűnt már ez a pozitív változás!
De nem csak testünkre van jó hatással a teaivás! Az agyunk sem marad érintetlen ettől a csodás itáltól. A tea rendszeres fogyasztása ugyanis segíthet abban, hogy frissebbek és éberebbek maradjunk! Emellett egyes kutatások szerint csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét is.
Továbbá a teaivás hozzájárulhat a szív- és érrendszerünk egészségéhez is. A teában található katekin nevű antioxidáns például segít megelőzni az artériák elmeszesedését, ami a szívbetegségek egyik legfőbb oka. Nem véletlen tehát, hogy sok orvos azt javasolja, hogy iktassuk be étrendünkbe ezt az egyszerre finom és jótékony hatású italt!
Végül pedig ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a tea – elsősorban zöldtea – fogyasztása elősegítheti a súlycsökkenést is! Számos tanulmány igazolta már, hogy képes felgyorsítani az anyagcserét, így könnyebb lesz megszabadulni a felesleges kilóktól.
Ha eddig nem volt része mindennapjaitoknak egy jó bögre tea, érdemes elgondolkodni rajta! Rengeteg jótékony hatása van szervezetünkre nézve – látjátok milyen sok előnye van az egészségre!- és ráadásul finom is. Nem hiszem, hogy ennek tudatában bárki is nemet mondana erre az ízletes italra.
Koffein hatások a testre
A kávé és tea hatása a szervezetre rengeteg érdekes kérdést vet fel, de talán az egyik legérdekesebb részlet a koffein hatásainak megismerése. A Koffein hatások a testre című bejegyzésben pont erről szeretnék beszélgetni veletek. Először is, tudtátok-e, hogy a koffein valójában egy természetes stimuláns? Így van! Ez azt jelenti, hogy serkenti az agyműködést és az idegrendszert.
Egy forró teázás vagy kávézás után biztosan érezhetitek magatokon is ennek a csodálatos anyagnak a jótékony hatásait. De vajon mitől olyan jó nekünk ez az egész? Egyáltalán tisztában vagyunk-e vele, hogy mi minden történik velünk abban a pillanatban, amikor élvezettel kortyolgatjuk kedvenc italunkat?
Az egyik legfontosabb dolog, amit ilyenkor érdemes tudni: nem csak pozitívumai vannak ennek az anyagnak. Ahogy már említettem korábban, elsősorban stimuláló hatása miatt kerül bele sok italba (pl.: energiaitalok). Azonban túlzott fogyasztása esetén könnyen kellemetlen mellékhatásokkal járhat – például álmatlanság, vagy akár szorongás. Ugyanakkor mértékkel fogyasztva segíthet felébredni reggel és koncentrálni a napi teendőkre.
Továbbá, érdekes tény, hogy a koffein nem csak az agyra gyakorol hatást: a szív- és érrendszerre is jelentős befolyással bír. A kutatások szerint ugyanis képes javítani az erek rugalmasságát, és ezzel csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Persze ez sem azt jelenti, hogy gondolkodás nélkül ihatunk végtelen mennyiségű feketét – minden jót csak mértékkel!
És végül egy kis plusz információ mindenkinek, aki következő alkalommal baráti társaságban ül le egy jó kis beszélgetésre: tudtátok-e például, hogy kétféle típusú koffein létezik? Az egyik legelterjedtebb változata az ún. „természetes” koffein (pl.: zöld tea), amelynek általánosan kedvezőbbnek tartott mellékhatásaival lehet találkozni. A másik pedig az ún. „szintetikus” verziója ennek az anyagnak (pl.: energiaitalok), amelynek használata kapcsán már valamivel többször merül fel a káros hatások kérdése.
A Koffein hatások a testre egy nagyon izgalmas és összetett téma, amelyben érdemes elmélyedni. A mérték tartása azonban mindenképpen fontos – hiszen ahogy mindenben, úgy ebben is van egy arany középút!
Tein hatásai és eltérése a koffeintől
Az elmúlt években rengetegszer hallottam már a kávé és tea közötti különbségekről, de leginkább arról, hogy míg a kávéban található koffein azonnali energialöketet ad, a teában lévő tein pedig finomabban, hosszabb távon fejti ki hatásait. Bevallom őszintén, sokszor gondolkodtam már ezen információn: vajon tényleg ennyire eltérőek ezek a hatóanyagok? És ha igen, hogyan befolyásolja mindez szervezetünket?
Egyik nap elkezdtem utánanézni ennek a kérdésnek és meglepő eredményekre bukkantam. Kiderült ugyanis, hogy bár gyakran használjuk egymástól elkülönítve a tein és koffein fogalmát, valójában ugyanarról az anyagról van szó! Igen ám, de akkor miért tartják mégis annyira másnak ezeket? Nos, itt jön képbe egy fontos tényező: maga az elkészítési mód.
A tea összetevőinek köszönhetően lassabban szabadul fel benne a koffein – vagy ahogy sokan hívják „tein” – így nem okoz olyan drasztikus változásokat mint például egy erős feketekávé. A tea továbbá tartalmaz egy olyan aminosavat is, ami nyugtató hatású: a teanint. Ez az anyag segít ellensúlyozni a koffein élénkítő hatását, ezért érezzük sokkal kellemesebbnek és kevésbé hirtelinnek a teában található koffeint.
De akkor miért is van az, hogy néha mégis inkább egy jó erős feketekávéra vágyunk? Nos, ebben részben szerepet játszik saját szervezetünk kondíciója és igényei. Ha gyors energialöketre van szükségünk – például reggel elindulni otthonról vagy éppen átlendülve egy délutáni fáradtságok – akkor valószínűleg jobb választás lehet a kávé. Viszont ha csak szeretnénk relaxálni vagy óvatosabban beindítani agyunkat anélkül hogy túlpörgetnénk magunkat, úgy a tea tökéletes alternatíva lehet.
Összegezve tehát elmondható: bár alapvetően ugyanarról az anyagról beszélünk mindkét esetben (tein=koffein), mégis eltérő módon hatnak ránk attól függően milyen formában vesszük magunkhoz őket. Ezt pedig nemcsak az elkészítési mód okozza mint ahogy korábban említettem hanem a nyugtató hatású teanin is. Tehát legközelebb már ne ábrándozzunk arról, hogy milyen titokzatos különbségek lehetnek a kávé és tea között: az igazság közel sem olyan bonyolult mint gondoltuk!
Egészséges italok: zöld, fekete és gyümölcstea
A kávé és tea hatása a szervezetre egy igazán érdekes témakör, amiről szívesen beszélgetek barátaimmal is. Most viszont szeretnék megosztani veletek egy különleges felfedezésemet: az egészséges italok között találtam rá a zöld, fekete és gyümölcstea csodás világára! De vajon miben rejlik ezeknek az italoknak az ereje?
Először is fontos megemlíteni, hogy mindegyik teafajta rengeteg pozitív hatással bír a szervezetünkre. A zöld tea például tele van antioxidánsokkal, amelyek segítenek védeni sejtjeinket a különböző betegségektől. Ráadásul több kutatás is kimutatta, hogy a zöld tea fogyasztása hozzájárulhat a testsúlycsökkenéshez és javítja az anyagcserét – na ki ne szeretné ezt? Én már alig várom, hogy beiktassam a mindennapjaimba!
A fekete teáról sem szabad elfelejtkeznünk! Bár kevesebb antioxidánst tartalmaz, mint zöld társa, mégis más előnyei miatt érdemes fogyasztani. Egyik legfontosabb tulajdonságuk például az élénkítő hatás, ami jól jöhet a reggeli órákban vagy egy hosszú nap után. Mi több, a fekete tea is segíthet az immunrendszerünk erősítésében és csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
Végül, de nem utolsósorban beszéljünk a gyümölcsteákról! A gyümölcsök természetes édessége miatt ezek az italok igazi csemegék lehetnek. Nem csak finomak és illatosak, hanem sokféle vitamin- és ásványianyag-forrásai is egyben. A gyümölcstea remek alternatíva lehet azoknak, akik szeretnének egészségesebben inni valamit anélkül, hogy lemondanának az ízek gazdagságáról.
Összefoglalva tehát mindenkinek ajánlani tudom ezt a három teafajtát: zöldet az antioxidánsokért és anyagcserét javító hatása miatt; feketét az élénkítő ereje végett; illetve gyümölcsös teát mint ízletes és vitamindús italt. Ne habozzatok tehát felfedezni ezen egészséges italok előnyeit magatoknak – biztos vagyok benne, hogy nem fogtok csalódni!
Kávéfogyasztás: előnyök és hátrányok
A kávéfogyasztás mértéklete egy olyan kérdés, ami sokakat foglalkoztat manapság. A kávé és tea hatása a szervezetre összetett és érdekes témának számít, hiszen mindkét italnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. Azonban érdemes alaposabban is utánajárni ennek, hogy valóban mennyire jó vagy rossz nekünk a napi koffeinbevitel.
Kezdjük az előnyökkel! A mértékletes kávéfogyasztásnak számos jótékony hatása van a szervezetünkre. Például segíti az emésztést, serkenti az anyagcserét és javítja a koncentráció képességünket. Ráadásul kutatások szerint csökkenti bizonyos betegségek, mint például a Parkinson-kór vagy bizonyos típusú rákos megbetegedések kialakulásának esélyét is.
Viszont nem minden jó ezzel kapcsolatban: vannak hátrányai is ennek az italnak. Az egyik legismertebb probléma talán az álmatlanság lehetősége – ha túl sok vagy túl erős koffeint fogyasztunk napközben (legyen akár ez tea vagy kv), akkor könnyebben elhatalmasodhat rajtunk az este során felbukkanó álmatlanság. Továbbá a koffein hatására hajlamosabbak lehetünk szorongásra, fokozott szívverésre és emelkedett vérnyomásra.
Akkor most akkor mi a teendő? A kulcsszó itt a mértékletesség! Legjobb, ha tudjuk megtalálni azt az egyensúlyt, ami még jótékony hatást fejt ki ránk anélkül, hogy átlépnénk azt a bizonyos „határt”, amikor már csak negatívumai vannak ennek az italnak. Érdemes arra is figyelnünk, hogy milyen típusú kávét vagy teát fogyasztunk – például zöld tea esetén valamivel alacsonyabb a koffeintartalom.
Összefoglalva tehát bár igaz, hogy mértékletes kávéfogyasztás esetén rengeteg előnnyel járhat (gondoljunk csak az energizáló hatásra vagy éppen az agyműködést serkentő tulajdonságaira), ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy ezekkel együtt járnak bizonyos hátrányok is. Fontos tehát megtalálni saját magunknak azt az arany középutat, amelyben maximálisan élvezhetjük ezen ital előnyeit úgy, hogy ne kelljen attól tartanunk: a hátrányai miatt egészségünkre lesznek negatív hatással.
Teaivó kultúrák világszerte
A mai bejegyzésben egy igazán érdekes témát szeretnék boncolgatni: a teaivó kultúrákat világszerte. Mint tudjuk, a kávé és tea hatása a szervezetre óriási, de nem csak az egészségügyi előnyökről lesz itt szó, hanem arról is, hogyan alakították ezek az italok a világ népeinek mindennapjait.
Kezdjük Ázsiával, hiszen ott találhatóak a legősibb teakultúrák. Kínában például már több ezer éve élvezik ezt az isteni italt. A teázás olyan mértékben része lett a helyiek életének, hogy saját filozófiát és művészeti ágat is kialakított maga körül! Gondoljunk csak el erre: elképzelhető lenne-e egy tradicionális kínai lakoma valamilyen aromás zöldtea nélkül? Engem mindenképp megmosolyogtat ez az ötlet!
De utazzunk tovább nyugatra – mondjuk Japánba! Ott sem kevésbé izgalmas és misztikus a teázás hagyományai. Az ún. „Tea Utja” nevű szertartást például nagy becsben tartja minden japán ember; sokan közülük egész fiatal koruktól kezdve tanulnak erről a különleges ceremóniáról. A Tea Utja során nem csak az ital elkészítésének módjára és annak ízére helyezik a hangsúlyt, hanem az összes résztvevő közös meditatív élményére is.
Persze Európában is hódított a tea; gondoljunk csak Angliára! Ki ne hallott volna arról, hogy délután 5-kor kötelező teázni? Az angoloknál ez egyfajta szociális eseményként alakult ki: barátokkal vagy családtagokkal ültek le egy finom Earl Grey mellett és előttük terült el mindenféle süteményekkel teli tálcák. Így az egész apró ceremoniálnak hat, ugye?
Végül térjünk rá Afrikára! Etiópiából indult világuralmának a koffeintartalmú italok legnépszerűbb képviselője, a kávé – de cseppet sem meglepő módon még ott is fontos szerepet kapnak teás rituálék. Az afrikai kontinensen található országok többségénél jellemzően erős fekete teát fogyasztanak, amit kedvük szerint édesítenek mézzel vagy cukorral.
Összességében tehát láthatjuk, hogy teaivás nagyon sok helyen jelen van világszerte, és mindegyik kultúrában sajátos jelentéssel bír. Engem mindig is lenyűgözött, hogy egyetlen növény hogyan tud ilyen sokszínű élményt nyújtani az emberiségnek!
A legjobb időpont a kávé- és teafogyasztásra
A legjobb időpont a kávé- és teafogyasztásra egy olyan kérdés, ami sokakat foglalkoztat. Sokszor hallottam már ismerősöktől, hogy mikor érdemes inni a koffeintartalmú italokat, hogy a lehető legnagyobb hasznát vegyük energiaitalunknak. Ebben a bejegyzésben szeretnék ezzel kapcsolatban néhány gondolatot megosztani veletek.
Először is, fontos tisztázni, hogy egyáltalán miért isszuk a kávét vagy teát? A legtöbb ember számára az energia és élénkítő hatás miatt válik nélkülözhetetlenné ezek fogyasztása. De vajon mikor érezzük azt igazán, hogy ezek az italok segítenek minket abban, hogy frissebbnek és éberebbnek érezzük magunkat?
Egyik barátom például mindig reggel fél 7-kor iszik egy bögre feketét, mondván, akkor van rá leginkább szüksége ahhoz, hogy elinduljon a napja. Ő úgy véli: „Ha nem ihatnék meg reggelire ezt az egész bögrényi csodaszert, egyszerűen nem tudnék felkelni.” Érdekes viszont az eltérő véleményeken túlmenően még sincs egy univerzális válasz erre a kérdésre, mivel mindenki más és más időpontokban érzi szükségét a koffeinnek.
Egy tanulmány szerint például azt állítják, hogy az emberi szervezet természetes kortizol-szintje reggelente magasabb, ami azt jelenti, hogy ilyenkor kevésbé van szükségünk külső serkentőkre. Ezért javasolják inkább a délelőtti órákra (9 és 11 között) vagy a kora délutánra (13 és 15 között) halasztani a kávé- és teafogyasztást.
Persze ez csak egy irányelv lehet mindannyiunknak – hiszen ahogyan már említettem, mindenki másképp reagálhat ezekre az italokra. Az egyik ismerősöm például csak délután issza meg az első adagot, mondván: „Ha előbb innék kávét vagy teát, egyszerűen nem bírnám ki estig.” A lényeg tehát abban rejlik talán, hogy megtaláljuk saját magunknak azt az időpontot, amikor úgy érezzük: most igazán jól esne egy csésze forró ital.
Összegezve tehát elmondható: nincs általánosan elfogadott legjobb időpont a kávé- és teafogyasztásra. A legfontosabb, hogy figyeljünk a saját szervezetünkre és annak igényeire, hiszen mindannyian különbözőek vagyunk. Ha pedig megtaláltuk azt az időpontot, amikor úgy érezzük: most kell egy kis lendületet adnia italunknak – akkor élvezzük ki teljes mértékben ezt a csodálatos hatást!
Tippek a tökéletes bögréhez
Egy jó kávé vagy tea elkészítése nem csak a minőségi alapanyagokon múlik, hanem azon is, hogy milyen bögrében fogyasztjuk. Meglepő lehet, de a tökéletes bögre kiválasztása igenis fontos szerepet játszik abban, hogyan érezzük magunkat közben és mennyire élvezzük a kortyolást. Éppen ezért szeretnék néhány tippet megosztani veletek arról, hogyan válasszunk tökéletes bögrét.
Először is érdemes olyan anyagú bögrét választani, amelyik hosszabb ideig megtartja a hőt. Ha valaki például lassan kortyolgatja el kedvenc italát, akkor egy jó vastag falú porcelánbögre lesz az ideális választás számára. Egy ilyen bögrével ugyanis sokkal tovább marad meleg a kávé vagy tea.
A következő dolog amire érdemes figyelni: az alakja és mérete! Gondolkodjunk bele: vajon mi jobban illik egy forró nyári délutánra? Egy nagy pohár jeges teát vagy egy aprócska csésze espressót? Az időjárásnak és hangulatnak megfelelően válasszuk ki azt a formát és méretet ami passzol ahhoz az italhoz amit éppen fogyasztani szeretnénk.
Egy másik fontos tényező a bögre színe. Kutatások kimutatták, hogy az italunk ízéről alkotott képünket befolyásolja a bögrének az árnyalata is. Érdekes, ugye? Az sem mindegy tehát, hogy egy fehér vagy akár egy sötétebb színű bögréből isszuk kávénkat. A legtöbben például azt állítják, hogy a fehér vagy világosabb színű kerámiaalkatrészek jobban illenek a teafélékhez és gyümölcsös italokhoz míg a sötétbarna vagy fekete inkább kávéfogyasztáshoz ideális.
És végül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy mindenki másképp szereti! Lehet talán valaki imádja a vicces mintás bögrét ami mindig mosolyt csal az arcára reggelente vagy van olyan is akinek sokkal jobban bejön ha az anyagából adódóan maradandó nyomot hagy kedvenc itala íze (pl.: agyagbögre). Bármi is legyen saját preferenciánk szerint döntsünk hiszen mégiscsak arról van szó: mi teszi boldoggá és elégedetté velünk eltöltött pillanatokat?
Összességében a kávé és tea hatása a szervezetre igen változatos, és mindkét italnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. A kávé hatásai közül kiemelkedik az élénkítő hatás, amelynek köszönhetően sokan kedvelik ezt az italt reggelente. A tea előnyei között pedig számtalan egészséges összetevőt találunk, amelyek jótékonyan hathatnak testünkre. Azonban fontos figyelembe venni a koffein hatásokat is, amely túlzott fogyasztás esetén kellemetlen mellékhatásokkal járhat. Ugyanez igaz a tein hatásaira is, bár ez utóbbi általában kevésbé erős mint a koffein. Mindent összevetve tehát érdemes tudatosan választani az egészséges italok közül, figyelembe véve saját egyedi igényeinket és preferenciáinkat.