Az izomcsoportok edzése során számos erősítő gyakorlatot alkalmazhatunk, amelyek segítenek abban, hogy fitt és egészséges maradjunk. A testépítés alapjai között is megtalálhatóak ezek az izmok, hiszen ők adják a testünk stabilitását és mozgékonyságát. A funkcionális izmok fejlesztése pedig növeli teljesítményünket és hozzájárul a mindennapi életünkben végzett tevékenységekhez való alkalmazkodáshoz. Ebben a bevezetőben tehát kicsit belekóstolhatunk az izomcsoportok világába és megismerhetjük az edzésük jelentőségét.
[ez-toc]
Fontosabb izomcsoportok áttekintése
Szóval, beszéljünk a fontosabb izomcsoportokról! A testünkben rengeteg izom található, és ezek közül néhány kiemelkedően fontos a mindennapi életünkben és az edzéseink során. Az első izomcsoport, amiről szeretnék beszélni, az alsó végtagokat alkotja. Ide tartoznak a combizmok (például a négyfejű- és az ötfejű combizom), valamint a lábszárizmok (például szolgáltatás felelős borjú). Ezek az izmok teszik lehetővé számunkra a járást, ugrást és más mozgásformák megvalósítását.
A második nagyon fontos izomcsoport az alsó hát területe. A derék környékén elhelyezkedő erector spinae nevű izmok segítenek támogatni a gerincünket, így például képesek vagyunk egyenesen állni, előrehajolni és oldalra dönteni is. Itt jön be képbe a hasizmaink jelentősége is: ilyenkor stabilizálják törzsünket és segítenek mozgásainkat irányítani.
Ha felmegyünk még egy picit magasabbra, találkozunk vállainkkal és karjainkkal – itt van harmadik fontos izomcsoportunk. Gondoljunk csak bele: mennyi mindent csinálunk a kezünkkel és karunkkal minden nap! Az izmok, mint a deltoid, bicepsz és tricepsz felelnek meg ezekért a mozgásokért.
Végül pedig, de nem utolsósorban, ott van még a mellizom is – amelyről szintén érdemes beszélni. Ez az izom segít abban, hogy például nyújtózkodni tudjuk magunkat előre vagy mellkasunkat kidomborítani. Ugye milyen fontosak?
Most lehetne akár egy kis játékot is űzni belőle: próbáljuk meg végiggondolni egy teljes napot úgy, hogy ne használnánk ezen izomcsoportok valamelyikét! Igen ám, de azon kellene gondolkodnunk, hogyan lehetne egyáltalán létezni anélkül… szinte képtelenség!
Összegezve tehát láthatjuk, hogy testünkben több nagyon fontos izomcsoport található – mindegyikük hozzájárul ahhoz, hogy gördülékenyen végezhessük napi teendőinket és élvezhessük aktív életünket. Mielőtt legközelebb elkezdünk edzeni vagy bármilyen sporttevékenységet folytatni, érdemes tehát időt szánni arra, hogy megismerjük és megedzünk ezeket az izomcsoportokat – hiszen ők az alapjai testünk stabilitásának és mozgékonyságának.
Izomcsoportok edzése: hatékony módszerek
Kezdjük az alapokkal! Amikor a fontosabb izomcsoportokra gondolunk – mint például a mellizmokra, hátra vagy lábra – akkor általában ugyanazok a gyakorlatok jutnak eszünkbe: fekvőtámasz, húzódzkodás vagy guggolás. Ezzel nincs is semmi baj; ezek klasszikus gyakorlatok és nagyon hatékonyak. Azonban azt tudni kell róluk, hogy elsősorban csak bizonyos területre fókuszálnak és nem feltétlenül dolgoznak mindenhol egyformán.
Ebben az esetben célszerű olyan módszerrel próbálkoznunk ami hatékonyabbnak bizonyult számomra: kombinált gyakorlat sorozatot végeznünk belső és külső izomcsoportokra. Például, ha a mellizmokat szeretnénk fejleszteni, akkor nem csak a fekvőtámaszt végezzünk el, hanem szupersettben hajtsunk végre több gyakorlatot is: tolódzkodás, ferde nyomás vagy pec-deck gépen történő vállból való nyomás.
Arra is érdemes figyelni hogy változtassuk gyakran az edzésterv részeként szereplő gyakorlatok sorrendjét. Ezáltal sokkal hatékonyabban tudjuk ingerülni az izmainkat és megelőzhetjük a rutinba esést amitől már nem éreznénk olyan nagy mértékű hatást.
A másik dolog ami fontos lehet az edzés során hogy milyen tempóval végzed a gyakorlatot. Szerintem itt nincs egyértelmű válasz arra hogy mi lenne a legjobb módszer mindenki számára hiszen mindenkinek más lesz ideális. Viszont azt javaslom hogy próbálgasd ki többféle sebességet annak érdekében hogy megtaláld mi működik neked leginkább.
Összegezve tehát szerintem bárki képes lehet hatékonyan fejlődni ha ezeket az alapelveket követi: kombinált gyakorlat sorozatokat végezni, gyakran változtatni a sorrendet és kísérletezni a tempóval. Persze ez nem minden amit tehetünk azért hogy még jobb eredményt érjünk el de remélem hogy legalább valamennyire segített nektek is.
Erősítő gyakorlatok különböző izomcsoportokra
Az utóbbi időben sokat gondolkodtam azon, hogy milyen erősítő gyakorlatokat végezzek különböző izomcsoportokra, hiszen a test egészének harmonikus fejlesztése érdekében fontos mindent egyensúlyban tartani. A Fontosabb izomcsoportok között van néhány olyan, amit könnyebben elfelejtünk edzeni, pedig nagyon lényeges lenne foglalkozni velük is.
Egyik nap találtam egy szuper videót a YouTube-on (sajnos már nem emlékszem a pontos címre), ami bemutatta az erősítő gyakorlatokat különböző izomcsoportokra. Azonnal leírtam magamnak őket és beiktattam az edzéstervembe. Azóta sokkal jobban érzem magam és úgy tűnik, hogy ezekkel a módszerekkel sikerül elérnem azt, amire vágytam: egy feszes és formás alkatot.
A mellizmot például tökéletesen meg lehet célozni fekvőtámasz segítségével. Nagyon jó dolog ennek változatos formációiban dolgozni – szűk vagy éppen széles kéztartás – így még hatékonyabban megerősíthetjük ezt az izomcsoportot. A hátizmok fejlesztését sem hanyagolhatjuk el, erre remekül alkalmas a húzódzkodás és az evezés.
Az alsótest izomcsoportjaiban találhatók a legnagyobb izmok, ezért különösen fontos velük foglalkozni. A guggolás egy alapvető gyakorlat a combizmok erősítésére, míg a kitörés több irányba is fejleszti őket. Érdemes odafigyelni arra is, hogy ne csak az elülső- és hátsócombra koncentráljunk edzéseink során, hanem dolgoztassuk meg az oldalsó combizmokat is.
A vádlizmokat sokszor hajlamosak vagyunk elfeledkezni róluk, pedig rengeteget javíthatnak a testtartáson és még szexibbnek tűnhetünk tőle. Egy egyszerű lábujjhegyre emelkedés csodákra képes ezen a területen!
Nem utolsósorban pedig ott vannak a hasizmaink: ki ne szeretne kockás hasat? A klasszikus felülést érdemes variálni más gyakorlatokkal – például lábemeléssel vagy plankkel -, hogy minél hatékonyabban formálhassuk ezt az izomcsoportot.
Összességében tehát azt gondolom, hogy ha rendszeresen végezzük ezeket az erősítő gyakorlatokat különböző izomcsoportokra, hamarosan látható eredményeket érhetünk el. Persze ne feledkezzünk meg a megfelelő étrendről és pihenésről sem, hiszen ezek is hozzájárulnak ahhoz, hogy testünk fitt és egészséges maradjon!
Testépítés alapjai: a helyes technika elsajátítása
A testépítés alapjai között az egyik legfontosabb dolog a helyes technika elsajátítása. Amikor elkezdünk edzeni, gyakran azt hisszük, hogy minél nagyobb súlyokkal dolgozunk és minél több ismétlést végzünk, annál jobb eredményeket érhetünk el. Pedig valójában sokkal fontosabb lenne a megfelelő mozdulatokra összpontosítani az izomcsoportok fejlesztése során.
Például vegyük a bicepsz gyakorlatot: ha nem figyelünk oda a karunk helyzetére és csak próbáljuk „felrángatni” a súlyt, akkor könnyen előfordulhat, hogy hosszú távon inkább kárt teszünk magunknak. Ráadásul így nem is fogjuk hatékonyan fejleszteni az izmokat. Fontos tehát kialakítani egy stabil alapot az edzéshez és tisztában lenni azzal, hogyan kell megfelelően végrehajtani egy-egy mozdulatsort.
Egy másik példa lehet erre: gondolom neked is volt már az edzőteremben olyan érzésed, hogy nincs kedved egy új gyakorlatot kipróbálni vagy azt gondoltad miért van szükség ilyen apró részletekre figyelni? Nos, ezek a kis részletek teszik lehetővé, hogy a testépítés során elérjük a legjobb eredményeket és az izomcsoportokat optimálisan fejlesszük.
Az alapok elsajátítása után pedig sokkal könnyebb lesz újabb gyakorlatokat bevezetni az edzéstervünkbe. Nem csak azért, mert már tudjuk, hogyan kell őket helyesen végrehajtani, hanem mert így biztosak lehetünk abban is, hogy az adott mozdulatsor ténylegesen hasznos számunkra és nem okoz sérüléseket vagy egyéb problémákat.
Amikor tehát elkezdünk foglalkozni a fontosabb izomcsoportokkal – mint például mellizom, hátsó deltoid vagy tricepsz – érdemes időt szánni arra is, hogy megtanuljuk a helyes technikát. Így garantáltan jobban fog menni az edzés és még motiváltabbak leszünk céljaink elérése érdekében. Ha pedig valamiben bizonytalanok vagyunk, ne féljünk segítséget kérni: akár egy edzőtől vagy rutinosabb sporttól kérdhetünk tanácsot. Ők már rengeteg tapasztalattal rendelkeznek és mindig örömmel segítenek nekünk abban, hogy minél hatékonyabban edzhessünk.
Funkcionális izmok fejlesztése az egészség érdekében
A funkcionális izmok fejlesztése az egészség érdekében egyre népszerűbb téma a fitness világában, és nem véletlenül. A fontosabb izomcsoportok erősítése ugyanis hozzájárul testünk egészének jobb működéséhez, ami elősegíti az általános jó közérzetet és az energikus életvitelt. Kezdjük is el rögtön: hogyan fejlesszük ezeket az izmokat a lehető legjobb módon?
Az első lépés természetesen mindig az, hogy tisztában legyünk saját testünkkel és annak adottságaival. Nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk: ha például folyamatosan sérülést okozó sportot űzünk vagy helytelen technikával dolgozunk, akkor csak rontani fogunk a helyzeten. Figyelni kell tehát arra is, hogy ne ártsunk magunknak!
Egy másik fontos szempont a változatosság: törekedni kell arra, hogy különböző típusú gyakorlatokkal dolgozzuk át minden fontosabb izomcsoportot. Például nagyon hasznos lehet beiktatni néhány olyan edzéstervbe pliometrikus gyakorlatokat (ugrómozgás), amelyek segítségével egyszerre fejleszthetők az erő, a gyorsaság és a robbanékonyság is.
A funkcionális izmok fejlesztése során kulcsfontosságú még a szabályos légzés és a megfelelő pihenőidő betartása. A helyes légzéstechnika segít abban, hogy jobban koncentrálhassunk az adott izomcsoport működésére, illetve hatékonyabban végezzük el az egyes gyakorlatokat. Emellett fontos odafigyelni arra is, hogy ne hanyagoljuk el a regenerációt: ha túl sokat edzünk vagy nem biztosítunk elegendő időt testünknek a regenerálódásra, akkor könnyen kimerülhetünk vagy sérülést szenvedhetünk.
Végül pedig nagyon lényeges, hogy összhangot teremtsünk testi-lelki szinten: egy jó edzőprogram mellett érdemes például olyan relaxációs technikák alkalmazását is elsajátítani (pl. jóga), amelyek segítenek abban, hogy felfrissüljünk és támogassák lelki egyensúlyunk megtartását.
Összegezve tehát elmondható, hogy funkcionális izmaink fejlesztése elsősorban tudatos és átgondolt hozzáállást igényel – ez azonban hosszú távon garantáltan meghozza a kívánt eredményt, hiszen általa jobb állóképesség és fokozott teljesítőképesség érhető el. Ne felejtsd el: fontosabb izomcsoportunk akkor lesz igazán egészséges, ha odafigyelünk minden részletre!
Felsőtest fontosabb izomcsoportjai és edzéstippek
A felsőtest fontosabb izomcsoportjai közé tartoznak a mellizmok, a vállizmok és a hátizmok. Ezek az izmok felelősek az összes olyan mozgásért, amelyeket nap mint nap végzünk: tolunk, húzunk és emelünk tárgyakat. Ezért érdemes ezt az izomzónát megfelelően edzeni ahhoz, hogy erősítsük őket és egészséges testtartást biztosítsunk.
Kezdjük a mellizmokkal! A mellkasban lévő nagy lapocka alakú izomról van szó, amely segít nekünk tolni vagy nyomni dolgokat magunktól. Egy jó gyakorlat erre a célra lehet például a fekvőtámasz vagy akár súlyemelés is.
De mi is van az esetleges vállproblémák elkerülése érdekében? Nos, itt jönnek képbe a vállizmaink! Az előzőnél kicsit bonyolultabbnak tűnhet ez az anatomiai része testünknek egy sor kisebb-nagyobb ínszerkezetből áll. Szinte minden mozdulatot befolyásolnak számottevően – gondolj bele csak abba, hogy mennyire használod őket mindennapi tevékenységeid során!
És persze ne feledkezzünk meg a hátizmokról sem! A teljes felsőtestet átfogó, komplex izomrendszerre gondolhatunk itt: a deréktájon lévő erector spinae-től kezdve egészen a nyaki részhez tartozó trapeziusig. Az egészséges hátnak köszönhetjük egyenes testtartásunkat, ráadásul kulcsfontosságú szerepe van sérülések elkerülése érdekében is.
De akkor vajon hogyan edzzük ezeket az izomcsoportokat? Szerencsére rengeteg gyakorlat közül választhatunk! A pull-up (húzódzkodás) például kiválóan fejleszti a hát- és vállizmokat; ami még fontos lehet számunkra, az pedig a lapocka-mozgatók megerősítése. Ezt úgy teheted meg legegyszerűbben, hogy állva vagy ülve elöl emeled fel karjaidat és lassan engeded vissza – mindezt úgy végezd néhány kilónyi súly segítségével!
Összegezve tehát felsőtested legfontosabb izomcsoportjaival kapcsolatos edzőtanácsainkat: ne feledkezz meg rendszeres mell-, váll- és hátizom-gyakorlatokról ahhoz, hogy erősítsd őket és egészséges testtartást biztosíts. Bátran próbálj ki különböző gyakorlatokat, hogy megtaláld azt a módszert, amelyik számodra leginkább hatékony! Ha pedig esetleg kérdéseid vagy aggodalmaid vannak az edzéssel kapcsolatban, mindig konzultálj egy szakemberrel.
Alsótest kiemelkedő izomcsoportjai és gyakorlat ötletek
Szóval, beszéljünk az alsótest kiemelkedő izomcsoportjairól és néhány gyakorlat ötletet mutatok be nektek, amelyek segíthetnek ezen területek fejlesztésében. Az alsótest izomcsoportja kulcsfontosságú a testünk egész stabilitására és mozgására nézve. Gondolkozzunk csak bele: nélkülük hogyan tudnánk járni, futni vagy akár ugrálni?
Az egyik legfontosabb izomcsoport az alsótesteinkben a combizmok közé tartoznak a quadriceps és a hamstrings. Ezek az izmok felelnek gondoskodnak lábaink erejéről és mozgásáról. A jó hír az, hogy rengeteg gyakorlat létezik ezeknek az izmoknak hatékony edzésére! Például, próbáljuk ki a térdhajlítást vagy térdflexiót (leg curls), ami remekül megdolgoztatja mind a quad-ot mind pedig a hamstringset.
A másik fontos alsótesti izomcsoportunk talán kevésbé ismert: ez pedig nem más mint az adductor csoport – avagy belsőcombizmok – , melyek elengedhetetlen szerepet töltenek be lábainkat zárva vagy kinyitva tartva. Itt is van egy klasszikus gyakorlat ajánlat, amelyik segítségével fejleszthetjük őket: az „ülve nyitózáras” gyakorlat (seated leg press), ami mind a belső, mind pedig a külső combizmokat megdolgoztatja.
De nem hagyhatom ki az egyik kedvencemet sem: a farizmok! Azon túlmenően, hogy esztétikai értékkel bírnak (hiszen ki ne szeretne jó alakú popsit?), rendkívül fontos funkciójuk van testünk stabilitásában és mozgásában. A farizmok erősítésére szuper gyakorlat például a guggolás vagy akár a lábtoló géppel végzett sajtógató mozdulat.
És végül ne feledkezzünk meg az alsótest izomcsoportjainak összekapcsolódásáról – hiszen ezek együttes munkája teszi lehetővé számunkra azt, hogy stabilan állhassunk és mozoghassunk. Éppen ezért ajánlott olyan gyakorlatokat is végeznünk, mint például előrelépések (lunges) vagy oldallépések (side steps).
Összességében tehát nagyon fontos terület az alsótest izomcsoportjainak edzése és fejlesztése. Remélhetőleg sikerült néhány ötletet adnom arra vonatkozóan, hogyan dolgoztathatjuk meg ezeket az izmokat. Hát nem érdekes, hogy mennyi mindent tehetünk testünk fejlesztéséért? Jó edzést mindenkinek!
Hát és vállizmok erősítése célzott gyakorlatokkal
A múltkori edzésen rájöttem, hogy a hát és vállizmok erősítése még fontosabb, mint gondoltam. Ezért úgy döntöttem, megosztom veletek az én megszerzett tapasztalataimat és tudásomat a célzott gyakorlatokról. A Fontosabb izomcsoportok közül ezek az izmok kiemelkedő szerepet játszanak mindennapi mozgásainkban, valamint sporttevékenységeink során is.
Kezdjük a hátizmokkal! Az egyik kedvenc gyakorlatom erre a célra a „húzódzkodás”, ami nem csak az egész felsőtestet átmozgatja, hanem hatékonyan erősíti a hát- és vállizmokat is. Amikor először próbálkoztam ezzel a gyakorlattal, megmondom őszintén, elég nehezen ment – de kitartással és idővel egyre jobban sikerült elsajátítani.
Egy másik jó módszer arra, hogy megerősítsük ezeket az izmokat: fekvőtámasz oldalsó emeléssel. Ebben az esetben ugyanis nem csak a mellkasunkon dolgoznak az izmaink, hanem egyensúlyunk megtartása közben igazán jól megdolgozik minden része ennek az izomcsoportnak. És hogy mit lehet még tenni? Hát, például a vállból való oldalemelés is nagyszerűen erősíti az izmokat. Ilyenkor egy-egy kézisúllyal dolgozunk, és közben figyelni kell arra, hogy ne lendületből emeljük fel a karunkat.
Természetesen az sem árt, ha tudatosan odafigyelünk ezeknek az izmoknak a nyújtására is – hiszen amint azt sokszor hallottuk már: „nyújtani legalább annyira fontos, mint erősíteni”. Ehhez használhatjuk akár csak a saját testünket vagy egy jógastrapot is segítségül véve.
Az egésznek persze nincs értelme anélkül, hogy alaposan bemelegítünk előtte – így tehát mindig kezdjünk néhány perc kardióval vagy könnyedebb gyakorlatokkal. A lényeg pedig minden esetben az marad: kitartó munkával és folyamatos fejlődéssel elérhetjük célunkat!
Hasizmok formálása és a stabil alapok jelentősége
Azt hiszem, mindenki átérezheti azt a pillanatot, amikor felismerjük, hogy mennyire fontos a hasizmok formálása és a stabil core jelentősége. Nemrégiben rájöttem erre én is, miközben az edzőteremben próbáltam fejleszteni a fontosabb izomcsoportjaimat. Ilyenkor mindig eszembe jut egy vicces sztori: volt egyszer egy barátom, aki kifejezetten gyenge hasizmokkal rendelkezett és ezért nem tudott rendesen tartani néhány gyakorlat közben. Ekkor kezdtem el komolyabban foglalkozni ezzel a témával.
Először is szeretnék beszélni arról, hogy miért is olyan lényegesek a hasizmok és miért kellünk őket formálnunk. Egészen egyszerűen azért, mert minden mozgásunk alapja ez az izomcsoport. Gondoljunk csak bele: ha egyenesen akarunk ülni vagy állni – netán emelni valamit – már ott van szükségünk rájuk! Ráadásul a stabil core (vagyis az erős központ) segít megelőzni sérüléseket és javítja testtartásunkat.
És hogyan érdemes nekilátni ennek az izomcsoportnak? Nos, először is nagyon fontos megtalálni a számunkra legmegfelelőbb gyakorlatokat. Vannak olyan alapvetőek, mint a plank (ami egyébként az egyik kedvencem), de ha valaki szeretne kicsit változatosabb edzéstervet összeállítani, akkor érdemes kipróbálni például a legfelhúzást vagy a biciklis hasprést is.
Amire még nagyon figyelni kell, az az edzés intenzitása és rendszeressége. Sokan azt hiszik, hogy elég hetente egyszer nekiugrani ennek az izomcsoportnak – pedig nem! Ahhoz, hogy igazán eredményes legyen a formálásuk és stabil core-t építsünk fel, legalább heti 2-3 alkalommal érdemes rendszeresen edzeni őket.
Egy másik fontos dolog: mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelően bemelegítsünk mielőtt nekilátunk ezeknek a gyakorlatoknak! Mivel hajlamosak vagyunk túlerőltetni magunkat és könnyű sérüléseket okozni ezzel – szóval jobb biztonságban lenni!
Végül pedig szeretnék még röviden beszélni arról, hogyan lehet motivált maradni ebben a folyamatban. Én például úgy találtam rá erre az útra: amikor már elkezdtem látni az eredményeket, elképesztően motiválttá váltam! Úgyhogy csak bíztatlak mindenkit: ha hasonlóan szeretnétek fejlődni ezen a területen, ne adjátok fel és kitartás – mert higgyétek el, megéri!
Edzésterv kidolgozása az optimális izomfejlődés érdekében
Az elmúlt időben sokat foglalkoztam az edzésterv kidolgozásával az optimális izomfejlődés érdekében, és szeretném ezzel kapcsolatos tapasztalataimat megosztani veletek. Amikor elkezdtem komolyabban foglalkozni a testépítéssel, azt vettem észre, hogy nem csak a súlyok emelgetése és a gyakorlatok ismétlése fontos, hanem az egész folyamatot alaposan átgondolt tervnek kell irányítania.
Először is, megpróbáltam meghatározni a számomra legfontosabb izomcsoportokat: váll-, mell-, hát-, kar- és láb izmok. Aztán rájöttem arra is, hogy az egyes izomcsoportok fejlesztése során figyelembe kell venni a saját testalkatomra jellemző jellegzetességeket is – hiszen mindannyian más-más adottságokkal rendelkezünk.
Egy jó edzésterv kialakítása során nagyon fontosnak tartottam azt is, hogy ne csak a nagyobb területekre koncentráljak (pl. mellizmok), hanem odafigyeljek az apróbb részekre (pl. tricepsz) is. Mert ugye miért fektetnénk be annyi energiát és időt egy tökéletes fizikum elérésére, ha a végeredmény nem lenne harmonikus?
Az izomcsoportok fejlődése szempontjából nagy jelentőséggel bír az is, hogy milyen sorrendben végzem el az egyes gyakorlatokat. Egy jól megtervezett edzéstervben minden napra külön-külön lebontva kellene szerepelnie annak, hogy az adott napon melyik izomcsoportot szeretném fejleszteni.
Szerintem az optimális izomfejlődés érdekében kulcsfontosságú még a pihenőnapok beiktatása is. Hiszen tudjuk jól, hogy az izmok regenerációja alatt történik a fejlődésük – így elegendő időt és teret kell biztosítanunk nekik ahhoz, hogy minél hatékonyabban épülhessenek.
Elmondható, hogy egy jó edzésterv kidolgozáshoz elsősorban oda kell figyelnünk arra, hogy melyek a saját testünknek legmegfelelőbb gyakorlatok és sorrendek. Ha pedig utána még sikerül beiktatnunk némi pihenést is – akkor már semmi sem állhat útjába annak, hogy igazán látványos eredményeket érjünk el! De persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy mindenki más, és ami nekem bevált, az nem biztos, hogy mindenkinek tökéletes lesz. Éppen ezért nagyon fontos a saját igényeinkre és lehetőségeinkre szabott megoldásokat keresni!
Összefoglalva, a fontosabb izomcsoportok megfelelő edzése elengedhetetlen a testépítés alapjainak elsajátításához és az erős, egészséges test kialakításához. Az izomcsoportok edzése során ügyeljünk arra, hogy változatos erősítő gyakorlatokat alkalmazzunk és ne feledkezzünk meg a funkcionális izmok megerősítéséről sem. Mindezek betartása mellett biztosan sikeres lesz az izomcsoportok fejlesztése és hosszan tartó eredményeket érhetünk el.