Sokunk számára a hasmenés olyan kellemetlen tünet, amely gyakran zavarja mindennapi tevékenységeinket. De vajon mitől alakul ki? Hogyan kezelhetjük és miként előzhetjük meg? Ebben a blogban az ilyen kérdésekre keresünk választ. A „Hasmenés kezelése” témában megvizsgáljuk a legjobb módszereket, amikkel enyhíthetjük ezt a kellemetlen állapotot, valamint feltárjuk a „Hasmenés okai”-t is. Az anyák számára különösen fontos lehet majd a „Gyermek hasmenés” rész, hiszen ez az állapot még felnőtteknél is gondot okozhat. Megbeszélünk továbbá olyan speciális eseteket is, mint például az „Ételallergia hasmenés”, mely egyre több embert érint napjainkban. És természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül a „Hasmenés megelőzése” témát sem, hiszen mindenki szereti elkerülni ezt az egész testünket leterhelő állapotot.
Hasmenés: általános információk és tünetek
Személy szerint én is átestem már néhány hasmenéses epizódon, és mindenkinek ajánlom, hogy tájékozódjon róla. A hasmenés tulajdonképpen olyan emésztőrendszeri zavar, amikor a szervezet gyorsan próbálja eltávolítani a beleket irritáló anyagokat. Az eredmény egy laza vagy folyékony székletű állapot, ami akár naponta több alkalommal is előfordulhat.
Rögtön felvetődhet a kérdés: miért történik mindez? Nos, sok esetben az ételmérgezés vagy valamilyen fertőző betegség okozza ezt a kellemetlen tünetet. Például ha rosszul mosott gyümölcsöt eszel meg vagy romlott húst fogyasztasz el, akkor nagy valószínűséggel hasmenést fogsz kapni. De vannak természetes okai is: például bizonyos ételek – mint a csípős paprika vagy az alkohol – irritálhatják belső szerveinket.
A hasmenést kísérő tünetek között megtalálható az erős görcsös fájdalom és puffadás is. Ezek rendkívül kellemetlenek lehetnek és komolyan befolyásolhatják mindennapi tevékenységünket. Lehet-e ennél rosszabb? Sajnos igen! Ha nem veszed figyelembe ezeket a jeleket és nem kezeled időben a problémát, az akár kiszáradást is okozhat.
Tehát hogyan lehetne elkerülni ezt az egész helyzetet? Elsősorban fontos lenne odafigyelni arra mit eszel-iszol illetve milyen higiéniát követsz otthonodban – pl.: alapos kézmosás étkezéseknél stb., de erről majd bővebben írok még más bejegyzéseimben.
Összegezzük tehát: A hasmenés valójában egyfajta védelmi mechanizmusunk testünk részéről, hogy megszabadítsa magát valamitől, ami bajt okoz neki. Ezért ne tekints rá úgy mint ellenségre; inkább segíts rajta túljutni! Mindig hallgass testre!
A hasmenés leggyakoribb okai
A hasmenés olyan állapot, amit senki sem szeret megtapasztalni, de sajnos mindannyiunknak van rá esélye. Azonban, ha megértjük a leggyakoribb okokat és hogyan kerülhetjük el őket, akkor képesek lehetünk csökkenteni a kockázatot. Szóval mi is az a három fő oka ennek a kellemetlen problémának?
Elsősorban ott vannak az étkezési szokásaink. Tudtátok-e például, hogy túlzott mennyiségű zsíros vagy fűszeres ételek gyakran vezethetnek hasmenéshez? Igen, sajnálom srácok, ez azt jelenti, hogy kevesebb hirtelen éjszakai gyorséttermi látogatást kellene tennünk! De nem csak ezekről az ételekről van szó. Sok ember intoleranciát mutathat bizonyos típusú táplálékra – mint például tejtermékek vagy glutén – ami szintén okozhatja ezt a nem kívánt reakciót.
A második leggyakrabban feltüntetett ok az alkoholfogyasztás. Biztosan hallottátok már azt a mondást: „Az alkohol rossz hatással van a bélrendszerre”. Nos, itt van egy igazság pillanata: igenis rossz hatással van! Az alkohol felboríthatja a beleinkben található baktériumok egyensúlyát és ennek következménye lehet hasmenés is.
Végül pedig ott vannak még az utazás közben szerzett fertőző betegségek is. Ha valaha voltál külföldön és tapasztaltad meg azt amit sokan hívunk „utazóhasmenés”-nek akkor tudod miról beszélek.
Szóval mit tanulság? Figyeljünk oda arra mit eszel és iszik naponta; próbáljuk meg elkerülni az egész éjjel tartó junk food binge-et (nem mondom, hogy soha ne tedd meg!); tartson távol minél több stresszes helyzetektől; óvatosan viselkedjen külföldön – különös tekintettel arra mikor és hol eszel!
Remélhetőleg ezekkel tippekkel minimalizálni tudod majd ezen rendellenesség előfordulásának kockázatát!
Ételallergia mint a hasmenés egyik lehetséges oka
Ételallergia és hasmenés – két szó, amit senki sem szeret hallani, de sajnos sokunknak meg kell küzdenie velük. Az élelmiszer-allergiák egyre gyakoribbak a mai társadalomban, és sokszor nehéz felismerni őket, mivel a tünetek széles skáláját fedik le. Egyik leggyakoribb tünet azonban a hasmenés.
Gondoltad volna, hogy az ételallergia lehet a hasmenés egyik oka? Bizony, így van! Az immunrendszer néha tévesen azonosít bizonyos ételeket veszélyes anyagként, ami allergiás reakciót vált ki. Ez többnyire emésztőrendszeri problémákat okozhat, mint például puffadás vagy hányinger. A legsúlyosabb esetekben azonban ez akár hasmenést is okozhat.
Most gondolkozz csak el rajta: Mennyi idős voltál amikor először találkoztál valaki olyannal, akinek ételallergiája volt? Valószínűleg nem voltál túl fiatal. Most viszont már egész kis gyerekeknél is diagnosztizálnak ételallergiát. Nem hihetetlen?
Emlékszel arra a reggelre mikor nagyon rosszul érezted magat? Lehet hogy csak azt hitted rosszul aludtál vagy stresszes napod lesz ezért fáj a fejed és hányingered van… De mi lenne ha mindez nem is ezzel áll összefüggésben? Mi lenne ha mindez egy bizonyos ételfajta elfogyasztása után jön elő?
Érdekes dolog ez az ételallergia… Ártalmatlannak tűnő dolgok – mint egy szelet kenyér vagy egy bögre tej – hirtelen komoly problémát jelenthetnek. És bár ma már rengeteg információ áll rendelkezésünkre erről a kérdésről és számos kezelés létezik, még mindig vannak emberek akik nem tudják mit tehetnének ilyen helyzetben.
Nem muszáj tehát mindenkinél ugyanazokat a tüneteket tapasztalni: nagyon individuális lehet hogyan reagálunk bizonyos ételekre. Ha viszont úgy érzed valami nincs rendben és állandósult panaszaid vannak jobb felkeresni egy specialistát – hiszen könnyen lehet hogy az ételallergia áll mögötte.
Gyermek hasmenés: mit kell tudni róla?
Minden szülő számára ismerős a helyzet, amikor a gyermek hasmenéses lesz. Nem ritka az eset, hogy ez éppen hajnalban történik meg és te ott állsz félálomban, próbálva kitalálni, mit tegyél. Először is fontos tudni, hogy a hasmenés maga nem betegség, hanem tünet. A gyermekednél fellépő hasmenést leggyakrabban vírusok vagy baktériumok okozzák – ezek általában néhány nap alatt elmúlnak.
De vajon milyen jeleket kell figyelembe vennünk? Normális esetben egy egészséges gyermek napi 1-2 alkalommal ürít nagyobb dolgot. Ha viszont ez meghaladja a napi háromszort és lágyabb vagy vizesebb az állaguk mint rendesen, akkor valószínűleg hasmenésről van szó. Ezen felül más tünetek is utalhatnak rá: például ha a gyerek rossz közérzetűnek tűnik, esetleg hányingerrel vagy lázzal jár együtt.
A legfontosabb dolog ilyenkor az hidratáció! De milyen folyadékot adjunk neki? Az orvosok javaslata szerint célszerű speciális rehidratáló oldatot adni a kicsinek ebben az időszakban (mely recept nélkül kapható). Ez tartalmaz elektrolitokat ami segít helyreállítani a folyadék egyensúlyt és csökkenteni a dehidratáció veszélyét.
Elgondolkodtatott már valaha azon hogy miért van ennyire sokféle vélemény arról hogy mit adjunk enni gyermekeinknek ha hasmenésük van? Sokan megpróbálnak olyan ételeket etetni velük amelyek könnyebben emészthetők mint pl.: rizs vagy banán. Mások viszont azt mondják hogy hagyjuk őket abba beleharapni amihez kedvük támad.
Tény és való hogy minden gyerkőc más-más ízléssel rendelkezik de ettől még fontos odafigyelünk arra hogy mit adunk nekik étkezésekkor – hiszen nem mindegy milyen tápanyagot juttatunk be testükbe ebben az igencsak megterhelő időszakban.
Végül pedig: sose feledjük el, ha kétségeink vannak vagy úgy látjuk hogy csemeténk állapota nem javul mindenképp keressünk fel egy orvost! Ők tudnak nekünk biztos tanácsot adni arról hogyan kezelhetjük ezt a kellemetlen helyzetet.
Hogyan kezeljük a gyermek hasmenést?
Először is, mindig fontos emlékezni arra, hogy a hasmenés nem betegség önmagában, hanem tünet. Tehát amikor gyermekeinknél hasmenést tapasztalunk, az valamiféle egészségügyi problémát jelezhet. De hogyan kezeljük ezt a kellemetlen helyzetet? Egy dolgot mindenképp tudnod kell: sosem szabad figyelmen kívül hagyni a gyermek hasmenését!
Legelőször is, pótoljuk a veszteséget! A folyékony széklettel ugyanis rengeteg vizet és ásványi anyagot veszítünk el. Fontos tehát, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot biztosítsunk gyermekeinknek ilyenkor. Legjobb választás lehet erre az ún. rehidratáló oldatok vagy sportitalok.
De mit tegyünk étkezés terén? Sokan úgy vélik, hogy „hagyjuk csak pihenni a gyomrot”, de ez nem feltétlenül jó ötlet. A diéta során elsősorban könnyen emészthető ételeket ajánlatos adni nekik: rizst vagy banánt például.
A következő lépés természetesen orvoshoz fordulni! Ő képes felmérni azt is, hogy milyen súlyos a helyzet és szükség van-e további beavatkozásra.
És persze ne feledjük el azt sem: előzzük meg a bajt! Azért pedig óriási segítségünkre lehetnek az oltások!
Vajon meglepne benneteket ha azt mondanám,hogy sok eseten mégis túlreagálják ezt az egész „hasmenése” dolgot? Nem ritka esetenként egy-egy rosszabb nap után túlzott aggodalommal tekinteni rájuk… De vajon tényleg minden alkalommal aggódni kellene?
A válasz az ,hogy nem mindig . Mert néha normálisnak tekinthető egy-két napig tartó laza széklet , ami után magától rendbe jön minden . Persze , ha több napon át tart vagy lázas állapotba kerül csemeténk – nos akkor már más történet…
Remélhetőleg ezzel segítettünk Nektek abban,hogyan kezelhetitek gyermekek hasmenéseit !
Hasmenés kezelése otthoni módszerekkel
Szóval, a hasmenés kezelése otthoni módszerekkel. Hát nem egy túl szexi téma, de bizony elég gyakori probléma, és hidd el nekem, mindenkivel előfordul élete során legalább párszor. Úgyhogy beszéljünk róla nyíltan! Képzeld csak el, ott ülsz a nappalidban, nézed kedvenc sorozatodat és egyszer csak… nos igen. Ebben a helyzetben ki szeretne kórházba rohanni? Senki sem!
Először is fontos megérteni, hogy mi is okozza pontosan a hasmenést. Többnyire vírusok vagy baktériumok tehetnek róla – ezek az aprósági támadásai okoznak emésztési bajokat. Az otthoni kezelést illetően pedig rengeteg praktikus tanács van kínálatban.
Tudtad például azt, hogy maga a banán csodákra képes ilyenkor? A banán ugyanis tele van pektinnel (ami segít visszaállítani az emésztést), illetve káliummal (ami pótolja az elveszett elektrolitokat). Tehát ha hasmenésed van, egyél banánt! És mit gondolsz arról,hogy próbálkozz szénhidrátszegény étrenddel? Ezáltal könnyebb dolga lesz gyomrodnak és beleidnek is.
De ami talán még ennél is fontosabb: folyadékbevitel! Igen-igen! Hasmenéssel sok vizet vesztünk el testünkből így nagyon fontos pótolni azt valamilyen formában.
Szerintem mindig jó tudni néhány házi praktikát ilyen esetekre. Hiszen miért menne olyasmiért orvoshoz az ember amihez nem feltétlenül kellene? De persze azt se felejtsük el soha: ha komoly panaszaink vannak – pl lázas állapot vagy tartós tünetek -, akkor márpedig irány a doktor úr/nő!
Összegezzük tehát: Banán,nagyon-nagyon sok innivalo és szénhidrátszámlálás lehet segítségünkre ha hasmenéssel küzdünk.Nyilván senki sem örül annak ,ha ezzel kell foglalkoznia…de hát sajnos ilyen ez az élet . Szerencse hogy létezik néhány jól bevált házi módszer amely által könnyebb lesz átvészelnünk ezt az időszakot!
Gyógyszerek és kiegészítők a hasmenés kezelésére
Ha valaha is megküzdöttél a hasmenéssel, akkor tudod, milyen kellemetlen és zavaró tud lenni. Különösen igaz ez, ha éppen úton vagy, vagy fontos teendőid vannak. Azonban szerencsére számos gyógyszer és kiegészítő áll rendelkezésre a hasmenés kezelésére.
A legismertebbek között van például az Imodium, ami gátolja a bélmozgást és segíthet megszabadulni a hasmenéstől. Ez nagyon hatékony lehet rövid távú megoldásként, de fontos emlékezni arra, hogy nem oldja meg a probléma forrását. Egy másik lehetőség az aktív szén tabletta, mely képes elnyelni a méreganyagokat és gázokat a gyomorban és végbélben. Használhatod probiotikumokat is, amelyek olyan jó baktériumokat tartalmaznak, mint például az Lactobacillus acidophilus és Bifidobacterium bifidum.
De miért is jelennek meg ezek a tünetek? Mi okozza pontosan ezt az állapotot? A válasz általában egy rossz étrend vagy fertőzés következménye. Éppen ezért érdemes odafigyelnünk arra is, mit eszünk – hiszen sokszor maga az étrendünk okozhat ilyen jellegű problémák kialakulását.
Ezek mellett természetesen létezik néhány házi praktika is: így például bizonyos fajta tea (mint pl.: kamilla tea) segíthet csillapítani a tüneteket; ugyanakkor aludjunk eleget és pihenjünk sokat – hiszen testünknek időre van szüksége ahhoz hogy legyőzzük ezt az állapotot.
Természetesen mindig javasolt orvoshoz fordulni még mielőtt bármi gyógyszert szednénk be! Hiszen csak ő tudja azt megmondani nekünk biztosra hogy milyen kezelést igényelne betegségünk.
Kérlek mindenkinek figyeljen oda egészségére!
Táplálkozási tanácsok a hasmenés idején
Ha valaha is tapasztaltad a hasmenés kellemetlen tüneteit, akkor tudod, milyen fontos a megfelelő táplálkozás ebben az időszakban. A hasmenés idején nem mindig könnyű eldönteni, mit érdemes enni és inni. Ezzel a kérdéssel szembesülve először is gondoljunk arra, hogy a szervezetünknek folyadékra van szüksége, hiszen ezekkel a gyorsan ürülő béltartalommal együtt nagy mennyiségű vizet veszítünk. Tehát elsődlegesen arra kell koncentrálnunk, hogy pótoljuk az elveszett folyadékot.
A másik kulcsfontosságú téma az étrend. Úgy lehetne fogalmazni, hogy „finoman” kell etetnünk a gyomrunkat ilyenkor. Azok az ételek lesznek jó választások ilyenkor, amelyek nem terhelik meg túlzottan emésztőrendszerünket. Jó ötletek például a rizs és más gabonafélék – természetesen mindez attól is függ, mi okozza pontosan panaszainkat.
És vajon mit kerüljünk el? Nos,a zsíros és nehéz ételektől általánosságban jobb távol tartani magunkat. Ugyanez igaz bizonyos tejtermékek esetén is: sok ember találja úgy, hogy ezek még tovább ronthatnak állapotán.
De mi van akkor ha egyszerűen nincs étvágyunk? Ilyenkor semmi gond – sőt! Nem szabad eröltetni magunkat evésre ha nincs rá kedvünk vagy rosszul esne nekünk valami ennivalót látni vagy bekapni.
Összegezve: Bár mindenki másképp reagál különböző helyzetekben és különféle ételekre – de általánosságban igaz lehet,hogy finoman bánva magunkkal segíthetjük testünket abban,hogy minél hamarabb felgyógyuljon!
Hasmenés megelőzése: fontos szabályok és ajánlások
Hasmenés megelőzése: fontos szabályok és ajánlások. Talán te is jártál már úgy, hogy rosszul lettél valami miatt, amihez nem kellett volna hozzányúlnod? Bizony, a hasmenés egy igen kellemetlen dolog lehet, de szerencsére vannak módszerek a megelőzésére. Először is, nagyon fontos az alapos kézhigiénia! Gondoljunk csak bele: mennyi baktériummal találkoznak a kezeink nap mint nap! Éppen ezért mindig mossuk meg jól a kezeinket étkezések előtt és után is.
A másik aranyszabály, hogy sose együnk nyers vagy félig sült húsokat. Ez különösen igaz nyaralások alatt vagy külföldi utazások során. Ki ne szeretne élvezni egy finom grillezett halat vagy steak-et a tengerparton? De vigyázat! A nem megfelelően elkészített ételek komoly hasmenést okozhatnak.
Végül pedig ott van még az ivóvízzel kapcsolatos óvatosság. Soha ne igyunk csapvizet olyan helyeken, ahol nem biztosak vagyunk annak minőségében – például külföldön vagy természetben történő kirándulás alkalmával. Mindig válasszunk palackozott vizet ilyen esetekben!
Ezek az egyszerű szabályok segíthetnek elkerülni azt a kellemetlen élményt, amit a hasmenés okozhat. De mit tegyünk akkor ha mégis bajba kerültünk? Nos… arra is lesz majd pár ötletem később ebben a blogban…
És te? Milyen trükköket ismersz még ahhozm hogy elkerüld ezt az igen bosszantó problémát?
Mikor forduljunk orvoshoz hasmenéssel?
Hasmenés esetén sokan hajlamosak elbagatellizálni a helyzetet, mondván, hogy majd elmúlik magától. De vajon mikor érdemes orvoshoz fordulni hasmenéssel? Nos, az egyszerű válasz az, hogy amikor már túl sokáig tart. Ha a hasmenésünk több mint három napig tart, akkor mindenképpen kell konzultálnunk egy szakemberrel. De mi van akkor, ha még nem telt el három nap? Vannak más jelek is, melyek figyelmeztethetnek bennünket arra, hogy itt az idő az orvosi segítség igénybevételére.
Vegyük például azt a helyzetet, amikor a székletünkben vért észlelünk. Ez komoly problémára utalhat és sürgős orvosi ellátást igényelhet. Ugyanez vonatkozik arra is, ha hasfájás vagy láz kíséri a hasmenést – ezek mind olyan tünetek lehetnek, melyek súlyosabb betegség jelenlétére utalnak.
Mennyire figyelünk oda a hidratálásra? A folyamatos vízvesztés miatt könnyedén dehidratálttá válhatunk hasmenés alatt. Ha szomjúságérzetünk van vagy sötét színű vizeletet tapasztalunk – ami utalhat rá – akkor célszerű minél előbb felkeresnünk egy orvost.
Említhetném még azt is: ha úgy érzed magad rosszul (pl.: gyengédnek), vagy ha valami egyszerűen nem stimmel (pl.: fogyás). Igen ám de honnan tudod ezt meghatározni? Az önmagadhoz való viszonyod igen fontos ilyen helyzetben; hiszen te ismered legjobban saját tested jelzőrendszerét!
Összegezzük tehát! Bármi olyan jelentkezik-e nálunk amiért aggódni kezdettünk volna: vér a székletben?, erős fájdalmak?, lázas állapot?, rosszállapotban léted?, vízfogyasztás hiányából adódó dehidratáltság?. Akkor itt az ideje felkeresned egy dokit! Megjegyezném csak zárójelben; ne feledkezz meg róla: sosem baj elővigyázatosnak lenni és inkább hamarabb kérni segítséget.
A hasmenésről szóló blogunkat, látjuk, hogy sokféle oka lehet ennek a kellemetlen tünetnek. A „Hasmenés okai” között számos tényezőt találunk, például ételallergiát vagy egyéb betegségeket. Fontos megértenünk, hogy különösen a „Gyermek hasmenés”-nél nagyon fontos orvoshoz fordulni és nem hagyni figyelmen kívül ezt a problémát.
A „Hasmenés kezelése” általában az okok feltárása után kezdődik: ha ételallergia áll a háttérben (mint ahogy az „Ételallergia hasmenés” esetén), akkor diétás változásokra lehet szükség. Természetesen mindig kövessük orvosunk tanácsait.
Végül pedig elengedhetetlen beszélni a „Hasmenés megelőzése”-ről. Megfelelő higiéniával és egészéges táplálkozással sok esetben elkerülhetjük ezt a kellemetlen állapotot.
Reméljük, hogy ezekkel az információkkal segíthettünk jobban megérteni ennek az állapotnak működését és kezelhetőségét.