A kreatin napjaink egyik legnépszerűbb táplálékkiegészítője, és számos sportoló számára elengedhetetlen eszköz az edzések során. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a kreatin hatásait, adagolását, előnyeit, valamint megvizsgáljuk a különböző fajták közötti eltéréseket és az esetleges mellékhatásokat is. Egyre több kutatás áll rendelkezésre ezen táplálékkiegészítő pozitív hatásairól és biztonságos használatáról, így érdemes elmerülni ebben az izgalmas témakörben.
Kreatin hatásai az izomnövekedésre
A múltkori beszélgetésünk után úgy döntöttem, hogy megosztom veletek a kreatin hatásai az izomnövekedésre című témát. Biztosan sokan hallottatok már a kreatinról, mint olyan étrend-kiegészítőről, ami segít az edzések során és hozzájárul az izmok fejlődéséhez. De vajon pontosan milyen módon hat ez a népszerű táplálékkiegészítő az izmainkra?
Elsősorban azt kell tudni, hogy a kreatin egy természetes anyag, amit szervezetünk is előállít. Fontos szerepe van az energiaszint fenntartásában és emelkedésekor. Amikor edzünk vagy nagyobb terhelést kapunk, például súlyemelés során, szervezetünknek több energiára van szüksége. Itt jön képbe a kreatin: növeli az ATP (adenozintrifoszfát) mennyiségét sejtjeinkben, ami lehetővé teszi számunkra, hogy tovább és intenzívebb módon végezzük el gyakorlatainkat.
De hogyan is befolyásolja mindez az izomnövekedést? Nos, ha nagyobb intenzitású edzéseket végzel és több energiát használsz fel közben akkor könnyebben fejlődsz és növekszik az izomtömegen. A kreatin tehát segíti a gyorsabb és hatékonyabb regenerációt, valamint hozzájárul az izmok tömegének növeléséhez.
Egy másik előnye a kreatinnak, hogy javítja a sejtek hidratáltságát. Ez azt jelenti, hogy több víz jut az izomsejtekbe, aminek köszönhetően duzzadtabbá válnak az izmaink. Ez nem csak esztétikailag jó hatású – bár ki ne szeretné masszívabbnak látni magát? – hanem elősegíti az anabolikus folyamatokat is.
Természetesen fontos megemlíteni, hogy a kreatin önmagában nem varázsol ránk extra izmokat. Keményen kell dolgoznunk értük edzőteremben és odafigyelni táplálkozásunkra is. Azonban ha már mindent megteszel annak érdekében, hogy fejlődj és erősödj akkor a kreatin egy nagyszerű lehetőség arra, hogy még inkább felgyorsítsd ezt a folyamatot!
Kreatin előnyei a sportolók számára
A kreatin egy olyan tápanyag, amelyről sok sportoló tudja, hogy elősegíti az izomnövekedést és növeli az energiaszintet. De vajon miért ilyen népszerű a sportolók körében? Nos, a válasz egyszerű: a kreatin számos előnyt nyújt a sportolók számára, amelyek segítségével javítják teljesítményüket és elérhetik céljaikat.
Egyik legfontosabb előnye a kreatinnak, hogy hozzájárul az izmok energiaellátásához. Az emberi test természetes úton is képes előállítani ezt az anyagot, de nem mindig elegendő mennyiségben – főleg intenzív edzések esetén. A kiegészítő formában bevitt kreatin tehát biztosítja azt az extra energiát, amire szükségünk lehet ahhoz, hogy keményebben dolgozhassunk és jobb eredményeket érhessünk el.
De hogyan is működik pontosan ez a folyamat? A kreatin segít abban, hogy több adenozintrifoszfát (ATP) álljon rendelkezésünkre – ez pedig alapvetően fontos dolog mindenféle fizikai aktivitás során. Minél több ATP van jelen az izmainkban annál nagyobb teljesítményt leszünk képesek leadni. Ezáltal a sportolók rövidebb idő alatt nagyobb intenzitású edzéseket végezhetnek, ami az izomnövekedést is elősegíti.
A kreatin nem csak az energiaellátást segíti, hanem pozitív hatással van az izomtömeg növelésére is. A kreatin vízmolekulákat vonzz magához, így amikor a sejtekben felhalmozódik, azok „duzzadni” kezdenek. Ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy az izmok nagyobbnak és erősebbnek tűnjenek.
Végül pedig érdemes megemlíteni azt is, hogy a kreatin fogyasztása javítja a regenerációs képességet és csökkenti a sérülések valószínűségét. Így tehát ha több energiát szeretnél beleadni az edzőtermi munkába vagy gyorsabban akarsz fejlődni általánosságban vett sportos tevékenységed során, mindenképp fontold meg ezen tápanyag bevitele mellett voksolni!
A különböző kreatin fajták összehasonlítása
A különböző kreatin fajták összehasonlítása igazán érdekes téma, ugyanis sokan nem is tudják, hogy mennyi típus létezik és melyiket érdemes választani az edzéseikhez. Az elmúlt időszakban rengeteg tanulmány jelent meg a témában, így hát gondoltam, megosztom Veletek a tapasztalataimat és véleményemet.
Mint azt bizonyára már sokan tudjátok, a kreatin egy olyan természetes anyag, amely segíti az izmok energiaszintjének növelését és gyorsabban fejlődhetünk általa. Most nézzük meg közelebbről a legnépszerűbb kreatin típusokat!
Az első és talán legelterjedtebb típusa a Kreatin Monohidrát. Ez a forma nagyon jól hasznosuló és olcsó is, ráadásul számos kutatás bizonyítja hatékonyságát. Viszont van egy hátránya: sokaknál vízvisszatartást okozhat, ami miatt kevésbé esztétikus lehet az izomtömegünk.
A második típus a Micronizált Kreatin Monohidrát. Ez tulajdonképpen egy finomabbra őrölt változata az előzőnek. Ennek előnye, hogy gyorsabban oldódik fel a vízben és jobb a felszívódása. Így kevesebb mellékhatást tapasztalhatunk, mint például a puffadás.
Egy másik népszerű változat az Kre-Alkalyn. A lényege ennek a típusnak, hogy magasabb pH értékkel rendelkezik, ami miatt állítólag még jobb a hatékonysága és elvileg nem okoz vízvisszatartást sem. Viszont ezt nem mindenki tapasztalja így.
Végül pedig említsük meg a Kreatin Etil-Esztert is, amely egy lipofil molekulával van összekapcsolva. Ennek köszönhetően könnyebben jut be az izomsejtekbe és ott hatékonyabban hasznosulhat.
Akkor most melyiket válasszuk? Sajnos erre nincs egyértelmű válasz, hiszen mindenkinek más-más típus felel meg jobban vagy rosszabbul. Én azt javaslom, hogy próbáljátok ki többféle kreatint és figyeljétek meg, melyik adja számotokra a legjobb eredményeket! Az alapkő azonban adott: mindegyik segít abban, hogy előrébb jussunk céljaink elérésében – csak rajtatok múlik!
Tippek a megfelelő kreatin adagolásához
Tehát srácok, beszéljünk a kreatin adagolásról! Gondolom sokan hallottatok már erről a csodálatos táplálékkiegészítőről, ami segíthet nekünk izomnövekedésben és erősödésben. Én magam is próbáltam már többféle kreatin terméket, és úgy gondoltam, hogy osztanék meg veletek néhány tippet a megfelelő adagolásával kapcsolatban.
Először is fontos eldönteni, hogy melyik típusú kreatint szeretnénk szedni. A legelterjedtebb és legismertebb formája a monohidrát verzió – én ezt személy szerint nagyon ajánlom kezdőknek. De van még például mikronizált vagy kre-alkalyn változat is. Amennyiben nem vagy biztos benne, hogy melyiket válaszd, érdemes lehet kutakodni egy kicsit az interneten vagy sporttársak véleményét kérni.
A másik dolog amit figyelembe kell venni az az előterhelési fázis. Sok ember esküszik rá, de valójában nem kötelező része a folyamatnak. Az előterhelés során egy héten át magasabb dózisú (20 gramm) kreatint viszel be naponta 4 részre osztva (5 grammos adagokban), hogy gyorsan feltöltsd a szervezeted kreatin raktárait. Majd ezt követően csökkented az adagot napi 5 gramra, ami a fenntartó dózis lesz. Azonban, ha nem szeretnéd vállalni ezt a plusz ráfordítást és időt, akkor egyszerűen kezdheted is azonnal a fenntartó dózissal (napi 5 gramm).
Az ördög persze mindig a részletekben rejlik – lehetnek olyan apróságok, melyekre érdemes figyelni. Például fontos lehet tudni, hogy jobb-e edzés előtt vagy után bevenni? Nos, erre nincs egyértelmű válasz: van kutatás amelyik azt mondja előtte jobb, másik pedig azt állítja utána hatékonyabb. Én inkább arra hajlok hogy edzés után vegyük be – de próbáljátok ki magatoknak és döntsétek el melyik változik be nektek!
Egy másik kérdés talán az lehetne: „Mennyi ideig kell szednem?”. A legtöbb ember úgy véli, hogy nyugodtan szedhető folyamatosan hosszan tartó időszakon keresztül anélkül hogy bármi negatív hatása lenne – de erről mindenféleképp konzultálj orvosoddal.
Remélem segítséget nyújtottam nektek ebben a témában, és sok sikert kívánok mindenkinek a kreatin adagolása során! Ne felejtsétek el, hogy az eredményekért keményen dolgozni kell – de a megfelelő táplálkozás és edzés mellett biztosan jönni fognak!
Hogyan segíthet a kreatin az edzésben
A kreatin az egyik legnépszerűbb és legtöbbet kutatott táplálékkiegészítő a sportolók és testépítők körében. Valójában én is használtam már többször, és meglehetősen elégedett vagyok az eredményekkel. Szóval, hogyan segíthet a kreatin az edzésben? Nos, ez egy nagyon jó kérdés, amire érdemes alaposabban ránézni.
Először is fontos megérteni, hogy a kreatin szerepe elsősorban energiaellátásunk támogatása. A testünk természetes energiahordozója az ATP (adenozintrifoszfát), amelynek molekulái energia felszabadulásakor újrahasznosulnak. Hogy még egyszerűbben fogalmazzak: minél több ATP áll rendelkezésre izmainknak, annál jobb teljesítményt nyújtunk edzés közben.
Nos, itt jön képbe a kreatin! A táplálék-kiegészítő formájában bevitt kreatin elősegíti a foszfokreatinszármazék előállítását sejtjeinkben. Ez azt jelenti, hogy gyorsabb ütemben tudunk ATP-t előállítani izmaink számára – így pedig hosszabb ideig bírjuk majd intenzív erőfeszítést igénylő mozgásformákat.
Én például azt vettem észre, hogy a kreatin használata során nagyobb súlyokkal tudtam dolgozni és több ismétlést végeztem el egy-egy gyakorlatban. Ezáltal nemcsak erősebb lettem, hanem az izomtömegem is növekedett. Ami pedig még jobb: mindeközben kevesebb idő alatt regenerálódtam! Tehát rövidebb pihenőidő kellett edzőtermi gyakorlataim között – ami számomra nyilvánvalóan pozitívum volt.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a kreatin nem csupán az erősportokban jeleskedik. A legfrissebb kutatások szerint ugyanis a hosszabb távú teljesítményt igénylő sportágakban – mint például futás vagy úszás – is hatékony lehet. Mivel ezekben az esetekben folyamatos energiapótlást igényelnek izmaink, a kreatin segítségével könnyebben állunk helyt akár egy maratonon vagy triatlonon is.
Összegezve tehát elmondhatjuk, hogy a kreatin valóban sokoldalú táplálékkiegészítő, amely támogathatja mind erősítés terén végzendő edzéseinket és versenyünket valamint hosszabb távú teljesítményt igénylő sportágakban is. Személy szerint én nagyon örülök, hogy felfedeztem ezt a kiegészítőt és szívesen ajánlom másoknak is, akik ki szeretnék hozni magukból a lehető legjobbat edzésük során.
Kinek ajánlott a kreatin használata
Kinek ajánlott a kreatin használata? Az utóbbi években egyre többen hallottak már erről a csodálatos táplálékkiegészítőről, amely számos sportoló és edző nélkülözhetetlen eszköztárának részét képezi. De vajon tényleg mindenkinek szüksége van rá? Nos, először is fontos tisztázni, hogy a kreatin egy természetes anyag, amelyet a szervezetünk is előállít bizonyos mértékben. Főként az izmokban található meg, és segíti őket abban, hogy energiaellátásuk hatékonyabb legyen.
Egyik barátom például rendszeresen használ kreatint az edzéseken való teljesítménye javítása érdekében. Ő azt mondja, hogy sokkal jobban bírja az intenzív gyakorlatokat és gyorsabban regenerálódik is miután bevezette ezt az étrend-kiegészítőt. Ezzel együtt azt is hozzáteszi, hogy nem mindenki számára lehet ugyanolyan hatásos vagy ideális választás a kreatin használata.
Például ha valaki csak hobbi célból sportol néha-ritkán és nem igazán erős fizikai terhelést jelentenek ezek az alkalmak, akkor valószínűleg nem érdemes kreatint szednie. Azonban azoknak, akik komolyabb céljaik vannak a sport terén és szeretnének minden lehetséges módon elősegíteni fejlődésüket, mindenképpen érdemes elgondolkodniuk ezen a lehetőségen.
De hogy jön ide az aktív hang? Gondoljunk csak bele: ha saját tapasztalatainkról beszélünk és leírjuk például azt, hogy „a kreatin használata jelentősen javította az állóképességemet”, sokkal közvetlenebbül hat ez ránk, mintha egy absztrakt tényt olvasnánk arról, hogy „a kreatin növelheti az állóképességet”. Tehát igazából amiatt fontos az aktív hang használata ilyen cikkekben vagy blogbejegyzéseknél, mert így jobban megértjük és átélhetjük a benne foglalt információkat.
Végül pedig térjünk rá arra a kérdésre, amit sokan feltesznek maguknak: mi van akkor, ha túlzásba visszük a kreatin fogyasztást? Nos, mint minden táplálék-kiegészítő esetén itt is létezik egy biztonságos adagolás és ajánlott mennyiség. Ha ezt betartjuk – illetve konzultálunk orvosunkkal vagy dietetikussal a személyre szabott adag meghatározásához – akkor nem kell tartanunk semmilyen egészségügyi problémától. Viszont ha esetleg nincs vége az edzőteremben töltött időnek, és mégis túlzásba visszük a kreatin fogyasztást, érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy mennyire fontos számunkra ez a teljesítménynövelő hatás és miért nem tudjuk betartani az ajánlott keretek között annak használatát.
Milyen ételek tartalmaznak természetes módon kreatint
Milyen ételek tartalmaznak természetes módon kreatint? Ez egy nagyon jó kérdés, hiszen a kreatin az egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt táplálékkiegészítő a sportolók és testépítők körében. De nem csak ők részesülhetnek ennek az anyagnak az előnyeiből, hanem átlagos emberek is, akik egyszerűen csak szeretnék növelni izomerőjüket vagy javítani fizikai teljesítményüket.
Az igazság az, hogy a kreatin természetes módon megtalálható bizonyos élelmiszerekben is, így nem feltétlenül kell táplálékkiegészítő formájában fogyasztanunk ezt az anyagot. Például a vörös húsok – mint marha-, bárány- vagy sertéshús -, valamint a halak közül a lazac és tonhal gazdag kreatin forrásnak számítanak. Ezen felül még találkozhatunk vele baromfiban (csirke, pulyka) is.
De miért is olyan fontos ez számunkra? Nos, elsősorban azt kell tudnunk róla, hogy a kreatin segíti az energiatermelést sejtjeinkben – főleg izmainkban -, ami lehetővé teszi számukra gyorsabb regenerációt edzéseink alatt és után. Emellett hozzájárul a fehérje szintézishez is, ami kulcsfontosságú az izomnövekedésben.
Viszont érdemes megemlíteni azt is, hogy bár ezek az ételek természetes kreatin források, mégsem tartalmaznak annyi kreatint, mint amennyit egy táplálékkiegészítő formájában bevihetünk a szervezetünkbe. Tehát ha valaki komolyan gondolja az izomnövekedést vagy a teljesítményfokozást, akkor érdemes lehet elgondolkodni egy jó minőségű kreatin-kiegészítő beszerzésén.
Ugyanakkor fontos hangsúlyozni azt is, hogy étkezésünkkel bevitelre kerülő természetes kreatin mindenképpen előnyös hatással van ránk. Nem csak sportolók számára ajánlott odafigyelni erre, hanem mindazoknak is, akik egyszerűen csak szeretnének egészségesebben táplálkozni és jobb erőnlétben lenni. Ha pedig még nem próbáltunk ki olyan ételeket, amelyek gazdagok ebben az anyagban – például lazacot vagy marhahúst -, akkor épp itt az ideje feltérképezni új ízek világát!
A leggyakoribb kérdések és tévhitek a kreatinnal kapcsolatban
A kreatin az egyik legnépszerűbb étrend-kiegészítő a sportolók és testépítők körében, mégis sok kérdés és tévhit övezi. Elsősorban azt szeretném tisztázni, hogy a kreatin nem egy csodaszer, ami azonnal izomtömeget növel, hanem a szervezet természetes energiaforrása, amely segítheti az edzés során nyújtott teljesítményt. De mi is pontosan a kreatin? A válasz egyszerű: egy olyan vegyület, amely elsősorban a húsokban található meg.
Egyik nagyon gyakori kérdés például az, hogy mennyi ideig kell szedni a kreatint ahhoz, hogy eredményeket észleljünk? Nos, erre nincs konkrét válasz. Egyes kutatások szerint már néhány napos használat után pozitív hatást tapasztalhatunk, de általánosságban elmondható, hogy minimum 4-6 hét rendszeres fogyasztásra van szükség ahhoz, hogy érezhető javulást tapasztaljunk az edzőteremben.
Másik gyakran felmerülő kérdés pedig az lehet: „Szükséges-e edzésnapon is bevenni?” Az igazság az, hogy igen – sőt! Akár pihenőnapon is érdemes bevinni a kreatint, hiszen így biztosítjuk az állandó és egyenletes tápanyagellátást izmaink számára.
Tévhitnek számít az is, hogy a kreatin fogyasztása vízmérgezést okozhat. A valóságban a kreatin hozzájárulhat ahhoz, hogy az izmok több vizet tároljanak magukban, de ez nem jelenti azt, hogy a testünk egészére nézve veszélyes lenne. Sőt! A megfelelő hidratáltság fontos eleme az optimális teljesítménynek és regenerációnak.
Végül pedig szeretném eloszlatni azt a tévhitet is, hogy ha abbahagyod a kreatin szedését, elveszik minden eddig megszerzett izomtömeged. Természetesen némi visszaesést tapasztalhatsz abban, hogy mennyire vagy „felpumpálva”, de az eredmények nagy része megmarad annak ellenére is, hogy már nem használsz kiegészítőket – feltéve persze, ha továbbra is keményen dolgozol az edzőteremben és odafigyelsz az étrendedre.
Összegezve: A leggyakoribb kérdések és tévhitek a kreatinnal kapcsolatban rengeteg felesleges aggodalmat okoznak. Fontos, hogy tájékozódjunk a témában és megértsük a kreatin működését, valamint előnyeit és hátrányait. Így már tudatos döntést hozhatunk arról, hogy beillesszük-e ezt az étrend-kiegészítőt edzéstervünkbe vagy sem.
A kreatin mellékhatások és ellenjavallatok ismertetése
A kreatin egy olyan étrend-kiegészítő, amelyről sokan úgy gondolják, hogy rengeteg előnnyel jár a sportolók és az edzőtermek látogatói számára. De mi van a mellékhatásokkal és ellenjavallatokkal? Vajon mennyire biztonságos ez a termék, és mikor nem ajánlott a használata?
Először is beszéljünk arról, hogy pontosan mit is jelentenek ezek a fogalmak. A mellékhatások olyan váratlan vagy nem kívánt hatások, amelyek egy adott gyógyszer vagy étrend-kiegészítő alkalmazása során jelentkezhetnek. Az ellenjavallatok pedig olyan helyzeteket vagy állapotokat jelölnek meg, amelyben valamit – jelen esetben a kreatint – nem ajánlott alkalmazni.
A leggyakoribb kreatin mellékhatásnak talán az izomgörcsök tekinthetők. Sok felhasználó jelezte már ezt az érzést hirtelen bekövetkező fájdalmas görcs formájában. Ez többnyire akkor fordul elő, ha valaki kevés folyadékkal pótolja azt az extrém vízmennyiséget, ami a sejtjeinkbe kerül miután elkezdtek tárolódni benne.
Egy másik népszerű téma kapcsán a kreatin és a veseműködés. Néhány esetben ugyanis előfordult, hogy az étrend-kiegészítő fokozta a vesék terhelését, ami hosszú távon káros lehet számukra. Fontos kiemelni azonban, hogy ezek az esetek nagyon ritkák voltak és többnyire olyanoknál jelentkeztek, akik már eleve valamilyen vesebetegségben szenvedtek.
A kreatin használatának egyéb mellékhatásai között említhetjük még például a puffadást vagy gyomorpanaszokat is. Sok ember érzékenyebb lehet erre a hatóanyagra és olykor nyugtalanabbul alszik tőle.
Hogy van-e tehát ellenjavallata ennek az étrend-kiegészítőnek? A válasz: igen. Az előzőek alapján elmondható, hogy ha valaki vesebetegségben szenved vagy erős izomgörcsei vannak rendszeresen, akkor érdemes megfontolnia annak használatát illetve orvossal konzultálni róla.
Összegezve: bár sok pozitívumot tapasztalhattunk már kreatintól eddig – mint például jobb teljesítményre képességünk növelése -, fontos figyelembe venni az esetleges mellékhatásokat és ellenjavallatokat is. Mindig gondoskodj a megfelelő hidratálásról, és ha kérdésed vagy problémád merül fel a kreatin használatával kapcsolatban, ne habozz orvoshoz fordulni!
Hosszú távú tapasztalatok és eredmények a kreatinnal
Hosszú távú tapasztalatok és eredmények a kreatinnal kapcsolatban: én magam is régóta használom ezt a kiegészítőt, és úgy gondolom, hogy ez nagyban hozzájárult az edzések hatékonyságának növeléséhez. Az első időkben talán az volt a legmeglepőbb, hogy mennyivel több energiám maradt még egy kemény edzés után is. Kíváncsi vagyok, ti is éreztetek már ilyen változásokat?
Az elmúlt évek során rengeteg kutatást végeztek a kreatinról és annak hosszú távú hatásairól. Ezekből azt látjuk, hogy nem csak rövid távon segíti elő az izomnövekedést és teljesítménynövelést, hanem hosszabb távon is számos előnnyel járhat számunkra. Például vannak olyan tanulmányok, amelyek arra utalnak, hogy a rendszeres kreatin bevitel javítja az agyműködést – ki gondolta volna? Éppen ezért szerintem mindenkinek legalább egyszer el kellene gondolkodnia rajta – ha komolyabban sportolsz -, hogy megéri-e beszállni ebbe.
Persze minden ember más és más alkattal rendelkezik; ami nekem bevált, az lehet, hogy másnak nem lesz olyan hatásos. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a kreatin egy természetes anyag, amelyet szervezetünk is előállít – tehát nem kell attól tartani, hogy valami mesterséges vegyszert viszünk be a testünkbe.
Arra is figyeljetek oda mindenképpen – ha úgy döntötök -, hogy betartjátok az adagolási ajánlásokat és éltek a ciklikus szedés lehetőségével. Ez azt jelenti, hogy bizonyos időközönként érdemes szünetet tartani a kreatin használata közben; így segíthetitek elő még jobban annak optimális felszívódását és teljesítménynövelő hatásait.
Összességében csak ajánlani tudom mindenkinek ezt a kiegészítőt az edzőterem mellett. Hosszú távú tapasztalataim alapján bátran mondhatom: ha helyesen alkalmazod és türelmes vagy az eredmények eléréséhez, akkor neked is komoly fejlődést hozhat!
A kreatin egy rendkívül népszerű és hatékony táplálékkiegészítő az erőnléti sportok területén. A kreatin hatásai között szerepel az izmok energiaszintjének növelése, a teljesítmény fokozása és a regeneráció gyorsítása. A kreatin adagolása általában 3-5 gramm naponta, de figyelembe kell venni az egyéni igényeket is. A kreatin előnyei között említhető az izomnövekedés elősegítése, valamint a fizikai teljesítmény javulása. Különböző kreatin fajták léteznek, például a monohidrát vagy a mikronizált változatok; érdemes utánajárni, melyik felel meg leginkább az adott célunknak. Végül pedig fontos megemlíteni, hogy bár a kreatin mellékhatások ritkák és általában enyhék (pl.: puffadás), érdemes orvoshoz fordulni még mielőtt elkezdjük használni ezt a táplálékkiegészítőt.