2024 október 10, csütörtök
Lassú vs Gyors Fehérje felszívódás
Lassú vs Gyors Fehérje felszívódás
KEZDŐLAP Táplálékkiegészítők Lassú vs Gyors Fehérje felszívódás. Mikor Melyiket Válasszuk?
Táplálékkiegészítők

Lassú vs Gyors Fehérje felszívódás. Mikor Melyiket Válasszuk?

A mai bejegyzésünkben egy izgalmas és fontos témát szeretnénk boncolgatni: a lassú és gyors felszívódású fehérjéket. Sokan nem is gondolnák, de a fehérje típusok között jelentős különbségek lehetnek, amelyek hatással vannak az étrendkiegészítők használatának eredményességére és hatékonyságára. Ebben a cikkben bemutatjuk a gyors felszívódású fehérjék előnyeit és hátrányait, valamint megvizsgáljuk a lassú fehérjék tulajdonságait és működését. Mindezek mellett összehasonlítást is készítünk az étrendkiegészítők között, hogy segítsünk neked megtalálni azt, ami legjobban megfelel az igényeidnek és céljaidnak.

 

Fehérje típusok: izolátumok, koncentrátumok

A közelmúltban egyre többet hallani a fehérjeporokról, mint például a lassú és gyors felszívódású fehérjékről. Ezeknek az étrend-kiegészítőknek rengeteg típusa létezik, de ma szeretnék beszélni kicsit a fehérje típusokról, konkrétan az izolátumokról és koncentrátumokról.

Az izolátumok olyan tiszta fehérjeformák, amelyekben nagyon kevés zsír és szénhidrát található. Ezt úgy érik el, hogy az előállítás során eltávolítják ezeket az anyagokat a termékből. Az így kapott por magasabb fehérjetartalommal rendelkezik (általában 90% vagy afölött), ami miatt sokan előnyben részesítik ezt a változatot.

De vajon tényleg jobb-e egy izolátum? Nos, ha valaki csak arra törekszik, hogy minél inkább növelje a bevitt fehérjemennyiséget anélkül, hogy extra kalóriákat vagy makrotápanyagokat vigyen be testedbe akkor igen! Viszont fontos megemlíteni azt is hogy emiatt picit drágábbak is lehetnek mint más típusú proteinpor alapanyagai.

Most pedig nézzük meg közelebbről a koncentrátumokat. A fehérje-koncentrátumok az előállítás során nem esnek át olyan intenzív tisztítási folyamaton, mint az izolátumok. Emiatt kisebb mennyiségben még megtalálhatóak bennük zsírok és szénhidrátok is, ami azt jelenti, hogy alacsonyabb lesz a fehérjetartalom (általában 70-85%). Viszont ezeknek a termékeknek egy nagyon fontos előnye van: olcsóbbak!

Azt gondolom, hogy mindkét típusnak megvan az előnye és hátránya, ezért érdemes elgondolkodni rajta mi lenne számunkra az ideális választás.

Ha nem vagy biztos benne melyiket válaszd akkor próbálj ki többféle lehetőséget is! Kóstold meg őket, nézd meg hogyan reagál rád tested – ebben nincs egy univerzálisan helyes döntés mindenki számára.

Végül pedig szeretném hozzátenni még valami fontos dolgot amit figyelembe kell vennünk: a táplálkozásunk többi része! Ha csak arra koncentrálsz hogy minél magasabb fehérjetartalmú étrendkiegészítőt vegyél be de közben elfelejtesz egészségesen enni akkor sajnálnom kell informálni hogy ezzel nem fogsz sokra menni. A fehérjebevitel csak egy része a nagy egésznek, és ha minden más tényezőt figyelmen kívül hagyunk akkor sajnos eljutni a céljainkig titokban marad!

 

A gyors felszívódás jelentősége edzés után

Szóval beszéljünk egy kicsit a gyors felszívódás jelentőségéről edzés után. Tudtátok, hogy az izmokat közvetlenül edzés után kell megfelelően táplálni ahhoz, hogy optimálisan regenerálódjanak és növekedjenek? Én is csak nemrég jöttem rá erre, amikor elkezdtem mélyebben ásni a lassú és gyors felszívódású fehérjék világában.

Azt hiszem, mindannyian hallottunk már arról, hogy az izomépítéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű fehérje bevitel. De azt tudtátok-e, hogy nagyon fontos szerepe van annak is, milyen típusú fehérjét viszel be? Kiderült számomra például, hogy a gyorsan felszívódó fehérjék – mint például a tejsavófehérje – sokkal hatékonyabbak az edzőteremből kilépve.

Miért is olyan fontos ez? Nos, amikor intenzíven dolgozik az izmunk – legyen szó akár konditermi súlyemelésről vagy akár egy jó futásról – mikroszkopikus sérüléseket okozunk az izomszövetben. Ezeket a sérüléseket ki kell javítani ahhoz, hogy erősebbé és nagyobbá váljanak az izmaink. És itt jön képbe a gyorsan felszívódó fehérje!

A gyors felszívódású fehérjék, mint már említettem, például a tejsavófehérje, segítenek abban, hogy szinte azonnal elkezdődjön a regeneráció és az izomnövekedés. Gondolkoztatok már valaha azon, miért ajánlják annyian edzés utánra egy jó adag tejsavóproteint? Most már érthetőbbé válik!

Persze ez nem jelenti azt, hogy a lassabb felszívódású fehérjéknek nincs helye a táplálkozási tervünkben. Sőt! Az ilyen típusú fehérjeforrások – mint például a kazein – hosszan tartó energiaforrásként szolgálnak szervezetünk számára, ami tökéletes alvás közben vagy egész napos tevékenység során.

Szóval összegezve: ha komolyan gondolod az izomépítést és szeretnél minél hatékonyabban regenerálódni edzés után, mindenképpen érdemes odafigyelni arra is, milyen típusú fehérjét viszel be. A gyors felszívódású fehérje biztosítja számodra azt az extra löketet, amire szükséged van ahhoz, hogy a lehető legjobb eredményeket érd el. Ugye milyen érdekes?

 

Lassú fehérjék: kazein és előnyei

Szóval, beszéljünk kicsit a lassú fehérjékről, azon belül is a kazeinról és annak előnyeiről. Biztosan hallottatok már arról, hogy vannak gyors és lassú felszívódású fehérjék, de talán nem pontosan értitek, hogy miért fontos ez nekünk. Nos, elárulom nektek!

A lassú fehérje lényegében olyan fehérje, amely hosszabb idő alatt szívódik fel a szervezetben. A kazein egy ilyen típusú fehérje, amely elsősorban a tejtermékekben található meg. Miért jó ez nekünk? Mert az ilyen típusú fehérjék hosszan tartó teltségérzetet biztosítanak számunkra és folyamatosan biztosítják az izmainknak az építőköveket.

Az egyik legnagyobb előnye a kazeinnak, hogy nagyon jól hasznosítható az emberi szervezet által. Erre példa lehet például egy egész éjszaka alvás közben: ha lefekvés előtt fogyasztotok egy adag kazeint – mondjuk egy pohár túró formájában -, akkor biztosíthatod ezzel azt, hogy egész éjjel tápanyaghoz jutnak az izmaid.

Emellett még ott van az is, hogy a kazein nagyon gazdag aminosavakban, amelyek szintén fontosak az izomépítésben és -regenerációban. Tehát ha rendszeresen fogyasztasz kazeint, akkor nemcsak abban segíthetsz magadnak, hogy ne éhezz meg hamar, hanem abban is, hogy az edzéseid után mielőbb vissza tudj épülni.

Ugyanakkor fontos figyelni arra is, hogy a gyors fehérjéknek (mint például a tejsavó) is megvan a maguk előnye – ilyen például az edzések utáni regeneráció optimalizálása vagy akár egy-egy hosszabb időtartamú étkezés nélkül eltöltött időszak pótlása. Az ideális tehát mindig az lenne, ha valamilyen módon kombinálnánk ezeket: mondjuk úgy, hogy edzés utánra inkább a gyors fehérjét választanánk (pl. egy protein shake formájában), míg este már inkább a lassúra térnénk át.

Nektek mi a tapasztalatotok ezzel kapcsolatban? Milyen arányban fogyasztotok gyors és lassú fehérjét? Én bevallom őszintén: van néha olyan napom is – pl. egy-egy tartósabb buli után -, amikor a gyors fehérje kicsit jobban esik lefekvés előtt, de igyekszem ennek ellenére is a lassút előnyben részesíteni.

 

Étrendkiegészítők összehasonlítása: előnyök és hátrányok

Amikor először elkezdtem az edzéseket és komolyan gondolkodni az étrendemen, rájöttem, hogy a helyes fehérjebevitel fontos szerepet játszik a céljaim elérésében. Meglepően sok fehérjeforrás közül választhatunk, de két fő típus állt ki számomra: a lassú és gyors felszívódású fehérjék. Számos étrendkiegészítő között kellett választanom, így hát alaposabban utánajártam az egyes termékek előnyeinek és hátrányainak.

Mindenekelőtt meg kell értenünk, hogy miért is fontos ez a kérdés: ugyanis a lassú és gyors felszívódású fehérjék hatása eltér egymástól. A gyors felszívódású fehérje (például tejsavófehérje) akkor ideális, ha edzés után szeretnénk valami könnyedebb táplálékot magunkhoz venni. Ebben az esetben a testünknek sürgősen szüksége van proteinre az izmok regenerálódásához és növekedéséhez.

Ezzel szemben a lassabb felszívódású fehérje (mint például kazein) akkor hasznosabb lehet, ha hosszan tartó energiaellátást szeretnénk biztosítani. Például éjszakai alvás közben, amikor az izmaink hosszabb időn keresztül nem kapnak tápanyagot, a lassú felszívódású fehérje segíthet abban, hogy ne vesszenek el az edzőmunka során elért eredmények.

Természetesen mindkét fehérjeforrásnak vannak előnyei és hátrányai is. Az egyik legfőbb előnyük a gyors felszívódású fehérjéknek, hogy szinte azonnal hasznosulnak a szervezetben – így gyorsan tudjuk pótolni az elfogyasztott energiát edzés után. Hátrányuk viszont lehet, hogy túl hamar kiürülnek a rendszerünkből és nem adnak tartós teltségérzetet.

A lassabb felszívódású fehérjék előnye ezzel szemben pont az ellenkezője: hosszan tartó energiaellátást biztosítanak és segítenek megtartani az étvágyat kordában. Ám ennek ára néha magas lehet, ugyanis sok esetben drágábbak mint a gyors felszívódású fehérjék.

Összegezve tehát azt mondhatom, hogy nincs egyértelmű választ arra kérdésre, hogy melyik típus jobb vagy rosszabb. Mindenki a saját céljainak és igényeinek megfelelően dönthet – én magam például mindkét típust alkalmazom, attól függően, hogy milyen edzésnapon vagyok, és mikor van szükségem extra proteinre. Remélem, ezzel a bevezetéssel segítettem nektek abban, hogy megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb fehérje-étrendkiegészítőt!

 

Gyors fehérjék példái: tejsavó, tojásfehérje

A fehérjék között rengeteg különböző típus található, amelyek mindegyike más-más táplálkozási célt szolgál. A lassú és gyors felszívódású fehérjék közötti legfőbb különbség az emésztési sebességükben rejlik. A gyors fehérjék, mint például a tejsavó és a tojásfehérje, rövid idő alatt hasznosítják az izmokat, ami ideális edzés után vagy ébredéskor.

De miért is fontos ez nekünk? Nos, ahogy korábban már említettem, mindenki számára más-más cél áll előtérben – van akinek tömegnövelésre van szüksége (az ilyenkor bevitt nagy mennyiségű kalória és fehérje segítheti az izomnövekedést), míg másnak inkább regenerációra kell koncentrálnia (ezen esetben pedig éppen hogy nem szeretnénk túlzottan növekedni). És itt jönnek képbe a gyors felszívódású fehérjék!

Nézzük meg közelebbről ezekkel kapcsolatos tapasztalataimat! Az egyik legismertebb gyors fehérjetípus a tejsavófehérje. Amellett, hogy könnyen elkészíthető és finom, a tejsavófehérje az egyik leggyorsabban felszívódó fehérjeforrás. Ráadásul rengeteg esszenciális aminosavat tartalmaz, amelyek segítik az izomépítést és a gyors regenerációt. Személy szerint én edzés után mindig szívesen iszok egy adag tejsavót – ezzel biztosítva, hogy az izmaim minél előbb megkapják a kellő mennyiségű tápanyagot.

A másik példa, ami eszembe jutott: tojásfehérje! A tojásfehérje már csak magából kifolyólag is nagyon egyszerűen beilleszthető bármilyen étrendbe (hiszen ki ne szeretne rántottát vagy omlettet enni?), de emellett még rengeteg jó tulajdonsága van. Azért is kedvelem ezt a típusú fehérjét, mert könnyedén elkeverhető turmixokkal vagy joghurtokkal – így pedig nemcsak finomabb lesz az ételünk, de még táplálóbb és örömünkre tele van olyan anyagokkal mint leucin- glutamin- valamint arginin-amino-savakkal.

Azonban fontos megemlíteni azt is hogy ezeknek a gyors fehérjéknek se túlzottan vigyük túlzásba használatukat hiszen a felszívódásuk sebessége miatt könnyen lehet, hogy nem tudunk minden tápanyagot megfelelő mértékben lehasználni. Éppen ezért érdemes egyensúlyt teremteni az étrendünkben – például beleillesztve némi lassabb fehérjét is amelyek segítségével jobban képesek leszünk gondoskodni testünk számára szükséges összes anyagról!

 

Mikor válasszunk lassú vagy gyors fehérjét?

Mikor válasszunk lassú vagy gyors fehérjét? Ez egy nagyon fontos kérdés, amely sokakat foglalkoztat a fitnesz világában. A lassú és gyors felszívódású fehérje közötti különbség a szervezetünk által történő hasznosítás sebességében rejlik. De vajon mikor melyiket érdemes választani?

A gyors felszívódású fehérjék, mint például a tejsavófehérje, rövid idő alatt jutnak el az izmokhoz, ezért kiválóan alkalmasak edzés utánra. Ilyenkor ugyanis az izmoknak sürgősen szükségük van tápanyagra ahhoz, hogy regenerálódjanak és növekedjenek. Ha valaki intenzív edzést végez, akkor jó eséllyel szeretné minél előbb pótolni az elvesztett energiát és segíteni az izomépítést – ilyen esetekben tökéletes választás lehet a gyorsan felszívódó fehérje.

Viszont vannak olyan időszakok is napközben, amikor nem feltétlenül van szükségünk arra, hogy azonnal „bevigyük” ezeket a tápanyagokat. Gondoljunk csak bele: alvás közben biztosan nem szeretnénk, ha a szervezetünknek folyamatosan kellene dolgoznia azért, hogy hasznosítsa a bevitt fehérjét. Ebben az esetben sokkal inkább előnyös lehet egy lassabb felszívódású fehérje megválasztása, mint például a kazein. A kazein lassabban emésztődik és így hosszabb időn keresztül tudja ellátni az izmokat tápanyaggal, ezáltal biztosítva a regenerálódást és növekedést akár éjszaka is.

Terheléstől és edzés intenzitásától függően tehát mindkét típusnak megvan a maga ideje és helye! Ha valaki csak néha sportol vagy kevésbé intenzív edzéseket végez, lehet, hogy elég lesz neki csak egyféle fehérje típusra koncentrálni – ám ha komolyabban űzi ezt az életformát vagy profi sportolóról van szó, akkor érdemes lehet kombinálni őket annak érdekében, hogy maximálisan kihasználhassa mindkettő előnyeit.

Összegezve: mikor válasszon valaki lassú vagy gyors fehérjét? Az elsősorban attól függ, milyen célból alkalmazza azt. Alapvetően gyors felszívódású fehérje fogyasztása javasolt edzés után, míg a lassabb felszívódású fehérjék akár éjszaka is segíthetnek az izmok regenerálódásában. A legjobb eredmények elérése érdekében pedig érdemes lehet kombinálni a két típust.

 

A legjobb fehérje források vegyes étrendben

A legjobb fehérje források vegyes étrendben igazán változatosak lehetnek, hiszen rengeteg élelmiszer tartalmaz fehérjét – van köztük lassú és gyors felszívódású is. A cél az lenne, hogy minél több különböző fehérjeforrást beépítsünk a mindennapi táplálkozásunkba, így biztosítva szervezetünk számára a megfelelő mennyiségű és minőségű protein bevitelt.

Elsőként beszéljünk a húsokról! Egyértelműen ezek között találhatóak a legismertebb és legegyszerűbben elérhető fehérje források. Gondoljunk csak bele: egy csirkemell vagy egy pulykamell már több mint 20 gramm fehérjét tartalmaz adagonként. De ne essünk abba a tévhitbe, hogy csak innen szerzik az emberek a napi protein-bevitelüket!

Vannak ugyanis más állati eredetű termékek is, amelyek gazdagok lehetnek proteintartalomban. Ilyen például tojás és tejtermékek (sajt, túró), amelyek remekül illeszkednek bármilyen vegyes étrendbe. Érdemes kiemelni még itt a halakat is mint jó alternatívát; egy lazacfilé vagy tonhal konzerv is tökéletes választás lehet, ha változatos fehérje forrásra vágyunk.

De ne hagyjuk figyelmen kívül a növényi eredetű fehérjeforrásokat sem! Bár sokakban az a téves elképzelés él, hogy ezek kevésbé hatékonyak vagy alacsonyabb minőségűek, pedig van közöttük igazi „titkos fegyver” is. Például a lencse és bab remekül gazdagítja pörköltünket vagy egy finom lecsóhoz is jól passzolnak. Emellett érdemes megemlíteni a gabonafélékből származó proteineket (pl. quinoa) és természetesen az egyre népszerűbb hüvelyeseket (szójatermékek, tofu).

Amire még mindenképp ügyelnünk kell vegyes étrend esetén: próbáljunk olyan fehérje forrásokat választani, amelyek egymást kiegészítik. Vagyis tegyük fel azt a kérdést magunknak: vajon melyik állati és növényi eredetű fehérje kombinációja garantálhatja számunkra leginkább az optimális esszenciális aminosav profil elérést? Az ilyen gondolkodása segít abban, hogy valóban vegyes étrend mellett is maximálisan kihasználjuk ezeket a legjobb fehérje forrásokat, így támogatva egészségünket és sportteljesítményünket is.

 

Hogyan befolyásolja a szervezetünk a fehérje felszívódást?

Szóval, tegyük fel, hogy egy szép napon úgy döntöttünk, hogy elkezdjük a fehérjeszintünk növelését. Ezzel semmi baj sincs, hiszen a fehérje fontos az izmok és a test egészségének fenntartásában. De vajon hogyan befolyásolja a szervezetünk a felszívódást? Tényleg létezik különbség lassú és gyors felszívódású fehérje között? Lássuk!

Amikor ételt vagy táplálék-kiegészítőt viszünk be a szervezetbe, az emésztőrendszer dolga lesz ezt feldolgozni és hasznos anyagokká alakítani. A lenyelt étel először az emésztőenzimek hatására lebomlik kisebb részekre, például amikor fehérjét eszel – legyen az akár hús vagy tejtermék – polipeptid láncokra bomlik.

Azután jönnek a bélsejtek, amelyek átveszik ezeket az építőelemeket és további munkát végeznek rajtuk: megpróbálják minél hatékonyabban felszívni őket. Itt jön képbe tehát a „lassú” és „gyors” felszívódás fogalma. Némely tápanyagot könnyebben és gyorsabban szívódik fel a vékonybélben, míg mások sokkal lassabbak ebben a folyamatban.

Például a tejsavófehérje gyorsan emészthető és felszívódik, ami azt jelenti, hogy rövid idő alatt jut el az izmokhoz. Ez különösen edzés után lehet előnyös, amikor az izomsejteknek szükségük van extra fehérjére a regenerálódáshoz. De miért jó akkor a lassú felszívódású fehérje? A kazein is egy jó példa erre: ez egy tejfehérje, amely lassabban emészthető és így hosszabb ideig biztosítja a sejteknek az esszenciális tápanyagokat.

És mi van akkor, ha többféle forrásból visszük be a fehérjét? Nos, elképzelhető, hogy ilyenkor még hatékonyabb lesz a szervezetünk általani munka. Hiszen ha egyszerre kapunk gyors és lassú felszívódású fehérjét – mondjuk egy turmix formájában – akkor azonnal tud cselekedni és „kihasználni” azt!

Tehát összegezzük: hogyan befolyásolja tehát a szervezetünk a felszívódást? Az emésztőrendszer hatékonyságán és a fehérjeforrások minőségén múlik, hogy mennyire gyorsan jutnak el az izmokhoz. Érdemes tehát mindkét típusú fehérjével kísérletezni és megtalálni azt, ami számodra a legjobban bevált!

 

Táplálkozási tanácsok az optimális fehérjebevitelhez

Táplálkozási tanácsok az optimális fehérjebevitelhez – ez egy olyan téma, amiről mindig érdemes beszélni, hiszen a fehérjék nélkülözhetetlen szerepet játszanak egészségünkben és sportteljesítményünkben. Ha lassú és gyors felszívódású fehérjékről beszélünk, akkor először is tudnunk kell, hogy milyen típusú fehérjék állnak rendelkezésre, és hogyan hasznosítja őket a szervezet.

Az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell értenünk a fehérjékről, hogy különböző forrásokból származó fehérjék eltérő sebességű felszívódást biztosítanak. Például a tejsavófehérje (gyors felszívódású) sokkal gyorsabban hasznosul a testben, mint például a kazeinfehérje (lassú felszívódású).

De miért fontos ez? Nos, azért mert az optimális tápanyag-bevitel elérése érdekében ügyelnünk kell arra is, hogy mikor és milyen típusú fehérjét viszel be. Reggelente vagy edzés után ideális lehet egy gyors felszívódású fehérje bevétele, mert így gyorsan pótolhatjuk a szervezet szükségleteit. Ilyenkor például a tejsavófehérje kiváló választás lehet.

Az esti órákban viszont érdemes lassú felszívódású fehérjét választani, például kazeint, hogy egyenletes fehérjeellátást biztosítsunk az éjszaka folyamán. Így a hosszabb alvási idő alatt is gondoskodva arról, hogy izmainknak meglegyen a megfelelő tápanyag-utánpótlása.

Ezen felül még van néhány általános tanács is, amit követni lehet az optimális fehérjebevitel elérése érdekében. Például ügyeljünk rá, hogy étrendünkben elegendő zöldség és rostforrás is legyen jelen – ezek segítik a fehérjék emésztését és hasznosítását. Illetve ne feledkezzünk meg az egyszerű és összetett szénhidrátok bevitele mellett sem – mindkettőre szükségünk van energiaszükségletünk fedezéséhez.

Összegezve tehát: ha optimális fehérjebevitelt szeretnénk elérni, figyelnünk kell arra, hogy milyen típusú és mennyiségű fehérjét fogyasztunk, és hogy mikor tesszük ezt. A lassú és gyors felszívódású fehérjék kombinálása pedig segíthet abban, hogy a lehető legjobb eredményeket érjük el mind egészségünkben, mind sportteljesítményünkben.

 

Az emésztésre való hatása a lassú és gyors felszívódású fehérjének

A múlt héten egyik barátommal beszélgettem a lassú és gyors felszívódású fehérjékről, és arról, hogy milyen hatással vannak az emésztésre. Elmesélte nekem, hogy amióta elkezdett edzeni és odafigyelni az étrendjére, sokat tanult ezekről a fehérjetípusokról. Az egyik legnagyobb különbség közöttük az emésztés sebessége – és ennek köszönhetően szervezetünk hogyan hasznosítja őket.

Például a lassú felszívódású fehérje (mint például a kazein) hosszabb idő alatt bomlik le és szívódik fel a beleinkben. Ennek előnye, hogy hosszan tartó energiaellátást biztosítanak izmainknak anélkül, hogy nagyon megterhelne minket. Ezért ideális lehet például esti órákban elfogyasztani vagy akár éjszaka is – így izmainkat több órán át ellátja tápanyagokkal.

Ezzel szemben a gyors felszívódású fehérje (például tejsavó) hamarabb kerül be vérkeringésünkbe, ami azt jelenti, hogy rövid idő alatt is nagymennyiségű energiát képes biztosítani izmainknak. Ez különösen edzés után lehet és hasznos, amikor a szervezetünknek azonnali tápanyag-utánpótlásra és fehérjére van szüksége az izomregenerálódás gyorsítása érdekében. De vajon miért is fontos ez nekem? Mi köze ennek ahhoz, hogy milyen eredményeket érek el?

Nos, a válasz egyszerű: ha megfelelően választjuk meg, hogy mikor melyik felszívódású fehérjét fogyasztjuk el, akkor sokkal hatékonyabban támogathatjuk az izomnövekedést és -regenerációt. Például egy súlyemelő edzés után jó ötlet lehet elfogyasztani egy shake-et tejsavó fehérje porral, hiszen így gyorsan pótolhatod az elvesztett energiát és jól ellátod tápanyagokkal izmaidat.

A barátom azt is mesélte még nekem arról is hogyan próbált már mindent – többféle márkától lassú- és gyors felszívódású termékeket – de rá kellett jönnie sajnos nem mindegyik volt ideális számára. Mivel mindenki más igényekkel rendelkezik így nem árt először egy kisebb adaggal próbálkozni.

Összegezzük a lényeget: az emésztésre való hatása a lassú és gyors felszívódásúnak fehérjének tehát alapvetően abban rejlik, hogy milyen gyorsan és hosszan tartóan nyújtanak energiát és tápanyagokat szervezetünk számára. Ha jól választunk a különböző típusok közül az adott időpontokban, sokkal könnyebben érhetjük el céljainkat és erősíthetünk izmainkat!

A lassú és gyors felszívódású fehérjék közötti különbségek megértése fontos a megfelelő étrendkiegészítők kiválasztásához és az optimális teljesítmény eléréséhez. A Fehérje típusok szempontjából lényeges, hogy ismerjük a Gyors felszívódás jellemzőit, amelyek segítenek gyorsan helyreállítani az izmokat edzés után, míg a Lassú fehérjék hosszan tartó energiaellátást biztosítanak. Az Étrendkiegészítők összehasonlítása során figyelembe kell vennünk ezeket a tulajdonságokat annak érdekében, hogy megtaláljuk számunkra legideálisabb fehérje-kiegészítőt. Végül ne feledkezzünk meg arról sem, hogy mind a gyors, mind pedig a lassú fehérjéknek fontos szerepük van egy kiegyensúlyozott étrendben és sportteljesítményünk növelésében.

Kapcsolódó cikkek

Táplálékkiegészítő vitaminok: Mit érdemes tudni?

A táplálékkiegészítő vitaminok olyan termékek, amelyeket az étrend kiegészítésére használnak, hogy pótolják...

Kollagén táplálékkiegészítő: a fiatalság forrása

A kollagén táplálékkiegészítő olyan termék, amelyet általában por vagy kapszula formájában lehet...

Táplálékkiegészítők: Edzéshez való fontos segítség!

A táplálékkiegészítők olyan termékek, amelyeket az étrend kiegészítésére vagy a testmozgás során...

Crossfit táplálékkiegészítők: A legjobb választás a teljesítmény növeléséhez

A Crossfit egy rendkívül intenzív és kihívást jelentő edzésforma, amely nagy igénybevételt...